Huawei P70 Art, Sony IMX989 sensörü ile sanatsal çekimler vadediyor

Fotoğrafçılıkta yeni bir dönem başlatmayı amaçlayan Huawei P70 Art, 1 inç Sony IMX989 sensörü ve hibrit lensiyle dikkat çekiyor.

Huawei P70 Art, Sony IMX989 sensörü ile sanatsal çekimler vadediyor

Huawei, kendi üretimi olan HiSilicon Kirin 9000s yonga seti ile güçlendirilmiş Mate 60 serisinin lansmanının ardından yeniden sahalara döndü. Şirketin 2024 için P70 serisi üzerinde çalıştığı söylentileri var. Bu akıllı telefonlar hakkında pek fazla bilgi yok. Ancak güvenilir bir kaynağa göre, serinin en üst modelinde kullanılacak olan kamera sensörü ve lens türü hakkında bazı bilgiler öğrenildik.

Huawei P60 Serisi gibi, Huawei P70 serisinin de üç cihazdan oluşması bekleniyor. Bu cihazlar resmi olarak Huawei P70, Huawei P70 Pro ve Huawei P70 Art olarak adlandırılacak.

Huawei P70 Art, Sony IMX989 sensörü ile sanatsal çekimler vadediyor

Analist Ming-Chi Kuo'ya göre, serinin en üst modeli olan P70 Art, 1 inç Sony IMX989 sensörüne sahip olacak. Önemlisi, bu kamera sensörü, 1G6P cam-plastik hibrit bir lens ile eşleştirilecek. Bu tür bir lense (1G3P) sahip piyasadaki tek diğer akıllı telefon iPhone 15 Pro Max. Cihaz, tetraprizm zoom kamerası için söz konusu lensi kullanıyor.

Cam-plastik hibrit lensler daha dayanıklı ve daha iyi optik performans sunuyor. Largan ve Sunny Optical, bu tür lenslerin önde gelen üreticileri arasında yer alıyor.

Huawei'nin kullanacağı 1G6P lens, prototip aşamasında yaklaşık 12 dolar maliyetle geliyor. Ancak, seri üretimde maliyetin verim oranlarındaki artışla 6-7 dolara düşmesi bekleniyor. Diğer akıllı telefon markalarının da Apple ve Huawei'nin öncülüğünde cam-plastik hibrit lens kullanımını benimsemesi bekleniyor. Huawei P70 serisinin 2024 Mart'ında, Xiaomi 14 Ultra ve Vivo X100 Ultra'nın Nisan ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.