Huawei Pura 70'te en yüksek oranla Çin yapımı bileşen kullanıldı

Huawei Pura 70, yüzde 33 oranında Çin yapımı bileşenle üretildi. Bu oran, markanın şimdiye kadarki en yüksek yerli bileşen kullanımını gösteriyor.

Huawei Pura 70'te en yüksek oranla Çin yapımı bileşen kullanıldı

Huawei Pura 70 telefonlarının parçalarının yüzde 90 oranında Çinli tedarikçilerden geldiği iddiaları asılsız çıktı. Ancak, araştırma firması TechInsight'ın analizi, bu telefonların yerel olarak temin edilen yarı iletkenlerde rekor sayıya ulaştığını ortaya koydu.

TechInsight'ın analizine göre, Pura 70 serisinin bileşenlerinin çoğu Çin'den geliyor. Pura 70 modelinde 69 bileşenin 33'ü yerel tedarikçilerden sağlanırken, sadece beş bileşen Çin dışındaki tedarikçilerden temin ediliyor. Pura 70 Ultra modelinde, yalnızca Çin’in önde gelen NAND bellek üreticisi Yangtze Memory Technologies Corporation (YMTC) tarafından üretilen bellekler kullanılıyor. YMTC, aynı zamanda ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya olan bir şirket.

TechInsights analisti Stacy Wegner, "Standart Pura 70 modelinde Çin'den temin edilen bileşen oranı Pro Plus modeline göre daha yüksekti" dedi.

Huawei Pura 70'te en yüksek oranla Çin yapımı bileşen kullanıldı - Resim : 1

Huawei Pura 70'te en yüksek oranla Çin yapımı bileşen kullanıldı

TechInsights'ın önceki bir analizi, Pura 70 serisini güçlendiren HiSilicon Kirin çiplerinin, Çin'in en büyük çip üreticisi olan Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) tarafından üretildiğini ortaya koymuştu. Bu durum, Mate 60 çiplerinin üretim süreci ile de tutarlıdır ve aynı 7 nanometre sürecini kullanmaktadır.

Huawei'nin yabancı üreticilere olan bağımlılığının azalması, özellikle ABD'nin uyguladığı sıkı kısıtlamalar göz önüne alındığında, şirket için önemli bir başarıdır.

ABD, yakın zamanda Huawei için Qualcomm ve Intel'den çip ihracat lisanslarını iptal etti ve ürünlerine erişimi daha da sınırladı. Ancak, analistler bu hamlenin etkisini küçümsüyor ve Huawei'nin çeşitli telefon modelleri için 4G ve 5G çipsetleri üretme konusundaki mevcut yeteneklerini vurguluyor. TechInsights kıdemli analisti Linda Sui, "İptal edilen lisansların, 2024 yılında Huawei'nin akıllı telefon işini önemli ölçüde etkilemesini beklemiyoruz" dedi.