Huawei Samsung'a meydan okudu, bu yarışta biz de varız

Huawei'nin yenilikçi üç katlanabilir akıllı telefon modelinin bu yıl içinde teknoloji tutkunlarıyla buluşması bekleniyor.

Huawei Samsung'a meydan okudu, bu yarışta biz de varız

Huawei, yepyeni ve dikkat çekici bir akıllı telefon tasarımıyla teknoloji dünyasında yenilik rüzgarları estiriyor. Şirketin yakın zamanda patenti alınan üç katlanabilir ekranlı akıllı telefonu, sektörde bir ilki temsil ediyor. Bu tasarım, Z şeklinde katlanabilen ve iki farklı menteşeye sahip olacak şekilde planlanmış durumda.

Bu sayede cihaz katlandığında bile üçüncü ekranın tamamen işlevsel kalması sağlanıyor. Geleneksel kapaklı katlanabilir telefonlarda da dış ekran bulunsa da, arka kameralar genellikle ekranın kullanım alanını kısıtlıyor. Huawei'nin tri-fold tasarımındaki her bir ekranın farklı kalınlıklarda olması, cihazın ağırlığını azaltarak taşınabilirliği artırabilir.

Huawei Samsung'a meydan okudu, bu yarışta biz de varız

Bu yenilikçi tasarımın pratik olup olmayacağı henüz bilinmiyor; çünkü piyasaya sürülen ilk üç katlanabilir akıllı telefon olacak. Tasarımın, iki farklı menteşe barındırması nedeniyle karmaşık parçalara ve potansiyel olarak yüksek bir ağırlığa sahip olması bekleniyor. Ancak Huawei'nin patentindeki bilgilere göre, farklı ekran kalınlıklarının bu sorunu hafifletebileceği öngörülüyor.

Samsung da daha önce CES etkinliğinde üç katlanabilir ekranlı bir akıllı telefon prototipi sergilemiş, ancak bu cihazı piyasaya sürmemişti. 2024 yılında hem Huawei'nin hem de Samsung'un tri-fold ekranlı akıllı telefonlarını piyasaya sürmesi bekleniyor. Bu yenilikçi tasarımlar, katlanabilir cihazlar kategorisinde yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor ve kullanıcı deneyimini önemli ölçüde değiştirebilir. Akıllı telefon pazarında rekabetin giderek kızıştığı bu dönemde, Huawei'nin tri-fold akıllı telefonunun nasıl bir etki yaratacağı merakla bekleniyor.