Mobil

Huawei, telefon satışlarında birinci sıraya yerleşebilir

Çin'in yükselen yıldızı Huawei, 2017'nin üçüncü çeyreğinde Apple ve Samsung'u geride bırakabilir.


Bugün yayınlanan bir rapor; Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei'nin, Eylül ayı sonunda sona erecek olan üçüncü çeyrek mali yılında, Apple'dan daha fazla telefon satacağını gözler önüne seriyor. Huawei'nin şirket politikasına baktığımızda da; şirketin 2021 yılına geldiğinde dünyanın önde gelen telefon üretici olmayı hedeflediğini görünüyoruz.

Apple ve Samsung'a telefon pazarında ciddi bir rakip olan Huawei, P ve M serisi telefonları ile satış rakamlarını arttırmayı başarmıştı. Ancak bu başarının, bu kadar kısa sürede bu kadar fazla olacağı tahmin edilememişti. Raporlar, Huawei'nin bu şekilde telefon satmaya devam ederse; üçüncü çeyrekte Apple'ın iPhone'undan daha fazla telefon satacağını söylüyor.

Üçüncü çeyrekte Huawei, ikinci çeyrekte sevk edilen 38.5 milyona kıyasla 40 milyon adetten fazla satış yapabilir. Aynı zamanda, iPhone'un satışları ise Temmuz'dan Eylül'e kadar düşebilir. Bu çeyrekte, tüketicilerin gelecek 2017 yeni telefonları piyasaya sunuluncaya kadar iPhone modellerini satın almayı bırakmaları bekleniyor.

Apple'ın mali yılın üçüncü çeyreğinde şirket, 41.3 milyon iPhone sattı ve bu rakam, yıllık bazda küçük bir iyileşme göstermişti. Ancak bu iyimser gidişat, kullanıcıların iPhone 8'i beklemesi ve bu yüzden iPhone almaması ile üçüncü çeyrekte biraz kötüye gidecek.

1502432298_huawei-p10.jpg

2017'nin 2. çeyreğinin sonunda; Huawei, küresel akıllı telefon pazarında %11.3'lük bir paya sahip oldu. Apple'ın %12 olan payı, Huawei'nin yaklaşık 2,5 milyon telefon adedi üretmesini sağladı. Temmuz'dan Eylül'e kadar olan dönemde; Huawei'nin akıllı telefon satışlarında zirveye oturması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.