Mobil

Huawei telefon satışlarında uçtu, Apple çakıldı!

Akıllı telefon satışları son bir yılda azalırken Huawei satışlarını katladı. Apple ise büyük bir düşüşte.

Huawei telefon satışlarında uçtu, Apple çakıldı!

Son günlerde ABD ile sıkıntılı günler yaşayan Huawei, her türlü soruna rağmen satışlarını artırmaya devam ediyor. Açıklanan son satış rakamları da bu bilginin doğruluğunu gösteriyor.

Huawei telefon satışlarında uçtu, Apple çakıldı!

Euronews'tan Tuba Altunkaya'nın haberine göre Çin merkezli teknoloji şirketti Huawei son bir yılda satışlarını neredeyse ikiye katladı. ABD merkezli araştırma şirketi IDC'nin verilerine göre geçtiğimiz yıl dünyada cep telefonu satışları yüzde 6.6 oranında azaldı.

Huawei telefon satışlarında uçtu, Apple çakıldı! - Resim : 1

Bu azalmaya rağmen Huawei satışlarını yıllık bazda yaklaşık yüzde 50 oranında artırmayı başardı. Marka bu artışı sağlarken Samsung yüzde 10, Apple yüzde 30, yine bir diğer Çinli şirket Xiaomi yüzde 15 ve OPPO da yüzde 10 oranında düşüş yaşadı. Huawei'den sonra en fazla artış ise bir diğer Çinli marka olan Vivo cephesinde yaşandı. Marka yıllık bazda yüzde 20'ye varan bir artış yaşadı.

Huawei telefon satışlarında uçtu, Apple çakıldı! - Resim : 2
IDC rakamlarına göre şirketlerin telefon pazarındaki payları. Kırmızı renk 2019 yılının ilk 3 ayını gösterirken diğer renk ise 2018 yılının ilk üç ayındaki durumu gösteriyor. Kaynak: IDC

2018 yılının ilk 3 ayı ile 2019 yılının ilk üç ayına bakacak olursak Huawei'nin satışlarını yüzde 10'dan yüzde 19'a çıkardığını görüyoruz. Samsung ise yüzde 23'te tutunmayı başarmış. Apple'ın geçen yılın aynı döneminde yüzde 15 olan satışları bu yılın aynı döneminde yüzde 11'e düşmüş. Xiaomi yüzde 8 ile yerini korurken Vivo yüzde 5'ten 7'ye çıkmayı başarmış. OPPO da yüzde 7 ile yerini koruyan markalardan biri.

ABD ile aralarında gerilim olan ve Google'ın ilişkileri askıya aldığı Huawei, her türlü engellemeye rağmen rakiplerinin önünde önemli bir yükselişe geçmiş görünüyor. Halen dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi olan marka bu yıl içinde liderlik koltuğunda oturan Samsung'u devirip birinciliği almayı planlıyor.

Yorumlar
Huawei
En iyisi huawei telefon gerçektende donanım açısından çok güçlü
Cevapla
ahmet bilgehan
senin o üstün şahane bilgine göre en iyi ???? bana göre demiyorum bak dikkat et huwei dünyanın en dayanıksız malzeme ile üretilen cep telefonu markası sizn gibi teknoloji cahiileri amerikan teknolojisiyle amerikan teknolosini kopyalayan kalitesiz kopyacı marka damgası yiyen fişi cekilmis markayı hala övmesi akılla açıklanamaz
şaban çetin
herşey kamera demek değil bir iphonun yerini ancak bir iphone tutabilir keliteden anlayan apple alır arkadaş...
Cevapla
Nazlı..sevda..pınar..Nilgün..vs..
sen abd.malı apple al..bizden paso.. applede hala screen in screen yok..multitastik yok..parası çok. hacı sen al..evinizi apple ürünleri ile doldurun..bilgisayarıde 54 bin lira olmuş. koş appleye koş...hihihihiii abd.hayranları alsın..
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.