Bildiğiniz üzere Trump hükümetinin Çin merkezli teknoloji devi Huawei'ye karşı aldığı yaptırımlar sebebi ile sıkıntılı günler geçiren şirket, bu yaptırımlar karşısında aksiyon almaya devam edeceğini ve yaptırımların karşılıksız kalmayacağını duyurmuştu.

Özellikle Google'ın Huawei ile yola devam etmeme kararı ve lisansın iptal edilmesi kullanıcıların da kafasını bulandırmış, şirketin telefon pazarındaki geleceğinde büyük bir soru işareti belirmişti.


İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin haberine göre, Google, ABD hükümetinin Huawei'ye yönelik yaptırımları kapsamında, Huawei'ye yaptırım uygulamaya devam edeceğini ve aralarında YouTube, Maps gibi uygulamalarında olduğu Google uygulamalarının Huawei'nin yeni telefon modellerinde yer almayacağını doğruladı.

Şirketin bu kararı sonrasında Huawei'nin yeni modellerinde Google'nin uygulama mağazası olan Google Play'e erişimin kısıtlanacağı anlamına da geliyor.

Trump hükümeti, Amerikan teknoloji şirketlerine çeşitli sınırlamalar getirmiş ve bu kapsamda Huawei'ye ürün ve servis satışını Mayıs ayındaki düzenleme ile kısıtlayarak Huawei şirketinin zor günler geçirmesine sebep olmuştu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.