Mobil

Huawei ve ZTE firmaları güvenilmez!

Kongre taslak raporunda Huawei ve ZTE için ilginç açıklama.

Huawei ve ZTE firmaları güvenilmez!

Ajanlık ve manipülasyon suçlamalarıyla Çin'in iki dev üreticisi Huawei ve ZTE'nin ABD'de haklarında inceleme başlatılmıştı. Ortaya çıkan incelemenin taslak raporu çok şaşırttı.

Rapor, Temsilciler Meclisi Bilgi Komitesi tarafından açıklandı ve iki firmanın potansiyel Çin devleti nüfuzunun güvenlik tehdidi oluşturduğu ve faaliyetlerinin ABD dışına çıkarılması gerektiği açıklandı. Huawei ve ZTE'nin ABD'deki genişleme faaliyetlerinin gözlemlenmesi ve özel sektörün de ajanlık faaliyetlerine karşı uyarılması gerektiği kanısına 11 aylık incelemenin sonucunda varıldı.

1349764126_zte-huawei-10-08-12-01-1349680748.jpg

Huawei firması, hem ağ ekipmanları hem de akıllı telefon segmentinde faaliyet gösteriyor. Şirket, ABD'de yüzde 4 pazar payına, ZTE ise yüzde 2-3 arasında bir pazar payına sahip. Analiz uzmanları bu konuyla ilgili olarak raporun ağ ekipmanları ile ilgiliyse etkisinin kısıtlı olacağını ancak akıllı telefon segmentini de içine alıp almadığına bakmak gerektiğine vurguladılar.

Çin dışişleri sözcüsü ise bu sabah iki firmanın faaliyet gösterdikleri pazarda tüm kurallara uyduklarını ve Kongre'nin adil bir rapor yayınlayacağını umduklarını belirtirken Huawei ve ZTE ise iddiaları kesin bir dille yalanladı.

Daha önce de ZTE'nin Cisco ürünlerini ambargo uygulanan İran'a pazarladığı ortaya çıkmış ve Cisco aralarındaki işbirliği fesh edilmişti.

ZTE ve Huawei'nin ABD pazarında çok fazla satışı bulunmuyor fakat bu taslak raporun etkileri hissedilir derecede büyük olacak gibi görünüyor. Bu firmalarla işbirliği yapan şirketlerin ve firmaların ürünleri üzerine bina edilmiş projelerin kendisine yeni ortaklar bulmaları gerekiyor. Bu da iki firmanın satışını önemli ölçüde etkileyecektir. Ayrıca raporda yer alan faaliyet çizgisinin ABD dışına çıkarılması çağrısı da diğer önemli bir karar.

ZTE'nin Hong Kong'daki hisseleri taslak raporun ardından yüzde 6 düşüş yaşadı.

Yorumlar
Cenk
Bravo ABD elma disindaki tum markalari karala dava ac yasakla sadece sen kazan sirf bunun icin iphondan nefret ediyorum. Tabi bu arada iphonlari cindeki faxon fabrikasina yaptir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.