Mobil

Huawei'den ABD'ye karşı işletim sistemi hamlesi!

Gelen bilgilere göre Huawei, gizliden kendi işletim sistemini geliştirmeye başladı. İşte detaylar!


Bilindiği üzere ABD, yaklaşık bir yıl önce casusluk iddiaları sebebiyle devlet dairelerinde Huawei cihazlarının kullanılmasını yasaklamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Çinli teknoloji üreticisi Huawei, ABD'nin Huawei ürünlerinin federal kurumlarda kullanımını yasaklaması kararını mahkemeye taşımıştı.

Huawei'den ABD'ye karşı işletim sistemi hamlesi!

Son zamanlarda ABD ile aralarındaki problemler daha da artan Huawei, Windows ve Android kullanmasının yasaklanması ihtimaline karşın, kendi işletim sistemini gizliden geliştirme kararı almış durumda. 

Huawei’den Richard Yu, verdiği bir röportajda, “Bu sistemleri artık kullanamayacağımız ortaya çıkarsa diye kendi işletim sistemimizi geliştirdik,” diyor. Yu, risklere karşı her zaman hazırlıklı olacaklarını ve daima bir B planı oluşturduklarını belirtiyor.

Huawei’nin 2012 yılından bu yana Android’e alternatif bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı ise bir diğer söylentiler arasında. South China Morning Post isimli yayın kuruluşu ise Huawei’nin kendi ekosistemini oluşturmak için çalışmalara 7 yıl önce başladığını aktardı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Huawei ve ZTE üzerinde başlattığı soruşturmanın hemen ardından kendi işletim sistemini geliştirmeye başlayan şirket, herhangi bir yasakla karşılaşana kadar Google ve Microsoft ürünlerini kullanmaya devam edeceğini de bildirdi.

Anlaşılan o ki; en başında beri Huawei’nin bir B planı halihazırda mevcutmuş.

Huawei, ABD’de açılan davayı kazanamadığı taktirde, hem ABD gibi büyük bir pazardan hem de Windows ve Android gibi yaygın işletim sistemlerinin kullanımından mahrum kalabilir. Bu nedenle firma her ihtimale karşı, kendi işletim sistemini geliştirme işine hız kazandırmış görünüyor. Gelişmeleri ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar
bülent
umarım işletim sistemi arama motoru ne varsa şu amerikan egomanyası tarihe gömülür bir an önce!!
Cevapla
mehmet
Samsung'un elinde Android'den daha iyi olan Tizen var. Huawei de son akilli saatinde gördügümüz üzere kendi isletim sistemine agirlik veriyor. Amerika' nin artik zıtlaşma ve nefret söylemlerine son vermesi gerekiyor. Aksi halde amerikan yazilimlari, kendilerini kullanacak telefon modeli bulamayacaklar. apple bu konuda her zaman avantajlidir ama amerikanin yaptigi kutuplasma devam ederse, insanlar bu sefer tüm amerikan mallarından uzaklaşacaklardır ve su an masumu oynayan uzak dogulu üreticilerin ürünlerine yöneleceklerdir. Gelecek biraz farklı gelecek sanırım...
Cevapla
Erdal Beşer
Bizim de artik adam akilli bir işlwtim sistemi hazirlamamiz lazim. Linux'tan bozma degilde kendine has bir işletim sistemi yapmamiz gerekiyor. Geç kaldigimiz noktalardan biri de bu konu maalesef.
Cevapla
işte böyle olması gerek kimse kimseye muhtaç olmasın
Cevapla
yunus
kötü komşu-ev sahibi misali sonunda kendi işletim sistemini yaptı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.