Huawei'nin işletim sistemi HarmonyOS Android'ten çok daha iyi görünüyor

Huawei 'nin önümüzdeki ay itibariyle cihazlarıyla paylaşacağı HarmonyOS 2.0 sistemiyle ilgili görüntüler geldi. Yeni sürüm Android'den daha iyi gözüküyor.

Huawei'nin işletim sistemi HarmonyOS Android'ten çok daha iyi görünüyor

Amerikan ambargosu altında Google servislerini ve daha önce tedarik edebildiği bazı teknolojik ekipmanları kullanamayan Huawei, Android işletim sistemini kullanmaya devam ediyor. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olması nedeniyle tüm üreticiler tarafından kullanılabilen Android 'e yeni bir rakip geliyor.

Huawei tarafından geliştirilen ve HarmonyOS 2.0 olarak isimlendirilen yeni sistemin ilk görüntüleri sızdırıldı. Arayüzün detaylı olarak incelendiği video Çin'in sosyal medya platformu Weibo'da paylaşıldı. Arayüze ilk bakıldığında tasarımsal olarak günceli yakalamayı başaran Huawei, en büyük değişikliği bildirim ve kontrol merkezinde gerçekleştirdi. 

Sağ üst kısımdan aşağı doğru kaydırıldığında ulaşılabilen yeni kontrol merkezi cihazın her ayarının hızlı bir şekilde değiştirilmesine imkan sunuyor. İlk bakışta MIUI 12 arayüzüne benzerlik gösterdiği farkedilen HarmonyOS 2.0 kontrol merkezinde Wi-Fi, Bluetooth ve mobil veri kontrolü tek dokunuşla gerçekleştiriliyor.

HarmonyOS, Android tabanlı bir arayüz de olabilir

Cihazın sol üst kısmından aşağı doğru kaydırma hareketi yapıldığında arama ekranının ve orta kısımdan kaydırıldığında bildirim panelinin açıldığı görülüyor. Ekran hareketleri ile cihazın yönetiminin kolaylaştırıldığı gözlemlenen yazılım Huawei Mate 40 Pro üzerinde çalışıyor. EMUI 11 arayüzü ile benzerlik gösteren ancak değişikliklerin de gözlemlendiği yazılım cihazın varsayılan uygulama açılışlarını hızlandırdığı belirtilmekte. Üçüncü parti uygulamalardaki açılış hızı hakkında henüz yorum yapılmayan yazılımda farklı görüşlerde bulunmakta.

HarmonyOS 'in bir işletim sistemi olmadığı ve Android kaynak kodları üzerinde çalışan bir arayüz olduğu yönünde düşünceler bulunuyor. Bunun yanı sıra HarmonyOS 2.0 'ın Android'den bağımsız yeni bir işletim sistemi olduğu yönünde iddialar da bulunmakta. Önümüzdeki aylarda daha çok bilginin ve sızıntının paylaşılacağını umduğumuz Huawei'nin yeni yazılımının ilk olarak orta üst segmentte bulunan cihazlara dağıtılması bekleniliyor.