Huawei'nin Kirin 9006C işlemcisi hayal kırıklığı yaratıyor

Huawei'nin notebookları için geliştirdiği Kirin 9006C işlemcinin tek ve çok çekirdekli performans skorları, beklenenden daha yavaş bir hız gösteriyor.

Huawei'nin Kirin 9006C işlemcisi hayal kırıklığı yaratıyor

Huawei'nin Qingyun L540 ve L420 dizüstü bilgisayar ailesi için tanıttığı Kirin 9006C yonga seti, teknoloji dünyasında dikkat çekiyor. Bu yonga seti, önceki modelleri Kirin 9000S ve Kirin 9000SL gibi tek çekirdekli ve çok çekirdekli performans açısından rakiplerine henüz yetişememiş olsa da, global ticaret yaptırımlarının Huawei'nin seçeneklerini sınırladığı bir dönemde bu durum şaşırtıcı değil.

Kirin 9006C, Qualcomm'un Snapdragon 8cx Gen 3 yonga setinden daha yavaş performans gösteriyor. Snapdragon 8cx Gen 3 zaten Windows dizüstü bilgisayarları için hayal kırıklığı yaratan bir çipset olarak kabul ediliyor. Kirin 9006C'yi kullanan birkaç cihaz test edildi ve Geekbench 6 üzerinden tek çekirdekli ve çok çekirdekli sonuçlar yayımlandı. Qingyun L420 modelinin aldığı 1,229 ve 3,577'lik puanlar, özellikle akıllı telefonlardan daha fazla hesaplama kapasitesi gerektiren dizüstü bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir yonga seti için oldukça hayal kırıcı.

Huawei'nin Qingyun L540 ve L420 modelleri çoğu markanın aksine Windows 10 ve Windows 11 yerine 'UnionTech OS Desktop 20 Pro' adlı bir işletim sistemini kullanıyor. Bu işletim sistemi Windows 10 veya 11'e kıyasla daha hafif olabilir, dolayısıyla yüksek performanslı bir yonga seti şart değildir. Ancak Huawei, Microsoft'un platformuna geri dönebilme fırsatı bulursa, daha güçlü bir şeyler geliştirmesi gerekecek. Kirin 9006C'yi incelediğimizde, tek çekirdekli ve çok çekirdekli puanlarının Snapdragon 8cx Gen 3'ten daha yavaş olduğunu gördük. Bu Qualcomm silikonu, aynı testte Apple'ın M2'sinden önemli ölçüde geride kalmaktadır.

Huawei'nin Kirin 9006C işlemcisi hayal kırıklığı yaratıyor

Huawei Kirin 9006C, dizüstü bilgisayarlar için yavaş bir yonga seti olarak değerlendiriliyor. Kirin 9006C'nin TSMC tarafından geliştirilen 5nm'lik bir yonga seti olduğu ve SMIC tarafından üretilmediği yeni ortaya çıktı. Tayvanlı fabrika bu litografiyle 2020'de zaten kütle üretimi gerçekleştirmişti. Huawei, yarı iletken yarışında geride kalsa da, 5nm'lik bir yonga seti hala iyi enerji verimliliği özelliklerine sahip. Kısacası, Qingyun L540 ve L420 modellerinin bu kategorideki tipik bir dizüstü bilgisayardan daha uzun süre dayanması bekleniyor, ancak bu, Kirin 9006C'nin yetersiz gücünü değiştirmiyor.

Çin'in en büyük yarı iletken firması olan SMIC, mevcut DUV makinelerini kullanarak 5nm'lik bir wafer geliştirmeye çalışıyor. Bu yöntem daha maliyetli ve zaman alıcı olacak ve daha düşük verimlilikle sonuçlanacak olsa da, Huawei muhtemelen Apple'ın M-serisi ve Qualcomm'un Snapdragon X Elite yonga setleriyle rekabet edebilecek çipler tasarlamak için yabancı şirketlerden ve ABD'den bağımsız olmak istiyor. Huawei için bu hala uzak bir hayal gibi görünse de, önümüzdeki birkaç yılın neler getireceğini görmek ilginç olacak.