Mobil

Huawei'ye bir darbe de Çin'den!

Huawei ABD ambargosundan sonra Çin'de satışlarını yükselterek bir süre eski pozisyonunu korumuştu. Fakat yeni gelen rapora göre artık Çin'de dahi satamıyor.

Huawei'ye bir darbe de Çin'den!

Bilindiği gibi Huawei ABD'de Trump döneminde casusluk suçlamasıyla karşı karşıya kaldıktan sonra çok ağır yaptırımlara uğramıştı. Bu yaptırımlar sonucunda ABD menşeili hiçbir teknolojiyi kullanamaz hale gelmişti. Daha doğrusu bu teknolojiler ile iş yapan firmaların Huawei'ye parça ve yazılım sağlaması yasaklanmıştı.

Huawei'nin kendi Kirin işlemcilerinde kullandığı ARM mimarili çekirdekler dahi bu ambargoya maruz kalıyordu. Fakat firmayı vuran en büyük etken Google Mobil Servislerinden mahrum kalması oldu. Android açık kaynak kodlu bir proje olduğu için Huawei resmi olarak Android'in en son versiyonunu dahi kullanabiliyor fakat Google Mobil Servislerinden yararlanamıyor. Bu durum Huawei telefonlarda Google'a ait Gmail ve Youtube gibi uygulamaların yüklenememesinden tutun Whatsapp ve rehber yedeğinin dahi çalışmamasına kadar uzanan kısıtlamalar gelmesine sebep oluyordu.

Huawei'nin şansı ise Google Mobil Servislerinin Çin'de zaten kullanılmaması oldu. Google Çin tarafından yasaklı bir firma olduğundan Çin'de satılan telefonlarda Android oluyor fakat Google Mobil Servisleri olmuyordu. Huawei de bunu fırsat bilerek yeni telefonlarını Çin içerisinde çok büyük kampanyalarla satışa sundu. Mesela Mate 30 serisi yarı fiyatına Çin'de satışa sunuldu ve çok büyük satış rakamlarına ulaştı. Fakat firma bu kampanyalı süreci tabi ki sonsuza kadar devam ettiremedi.

Huawei'ye bir darbe de Çin'den! - Resim : 1
IDC'nin raporuna göre Çin içerisindeki en çok satan akıllı telefon markaları

Sonucunda da bir zamanlar Çin'in en çok satan markası olan Huawei artık Çin'de bile ilk 5 içerisinde değil. Her yılın 4 çeyreğinde de en çok satan akıllı telefon markalarını listeleyen IDC (International Data Corporation) Çin için 2021'in ikinci çeyrek raporunu sundu. 

Rapora göre Çin içerisinde 1 Nisan- 30 Haziran 2021 dönemindeki üç aylık süreçte en fazla satan marka 18.6 milyon adet ile Vivo oldu. Vivo bu rakam ile Çin pazarının %23.8'ini elinde tutuyor yani neredeyse satılan her 4 telefondan 1'i Vivo markalı. Bu da aslında Çin dışında pek de tutulmayan marka için oldukça şaşırtıcı bir başarı. Büyük ihtimalle yeni Vivo V21 serisinin de bu konuda büyük bir katkısı bulunuyor.

Honor bile Huawei'yi geçti

Çin içerisinde ikinci sırada Oppo, üçüncü sırada Xiaomi ve dördüncü sırada Apple ve beşinci sırada ise Honor bulunuyor. Bu da bir zamanlar Huawei'nin alt markası olan Honor'un bile Huawei'yi geçtiğini gösteriyor. Yine de geçen yılın aynı döneminde 12.9 milyon adet satış yapan Honor'un bu yıl büyük bir düşüşle 6.9 milyon adede gerilediği görülüyor.

Çin içerisinde satış oranını en çok yükselten firma ise Xiaomi görünüyor. Geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde 9.1 milyon adet telefon satan Xiaomi bu yıl ikinci çeyrekte 13.4 milyon adede çıkmış durumda.

Kâr oranına gelince sıralama değişiyor

Elbette bu listedeki en yüksek kâr oranına sahip firmanın dördüncü sıradaki Apple olduğunu tahmin etmek hiç zor değil. Zira Apple'ın sadece çok yüksek kâr oranına sahip amiral gemisi telefonları bulunuyor. Oysa ki diğer firmaların kâr oranı çok düşük olan giriş ve orta seviye telefonlarının çok fazla sattığı bilinen bir gerçek. Bu sayede Vivo'nun yarısından az satış yapan Apple'ın Vivo'ya göre birkaç kat daha fazla kâr elde ettiği düşünülüyor.

Siz ne dersiniz, sizce Huawei'nin sonu geliyor mu? Yoksa HarmonyOS bir çıkış noktası olabilecek mi? Yorumlarda bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Yorumlar
Şafak
Ambargoculara karşı huawei inşallah kazanır insanlık bunların tekelinden kurtulur... Huawei kalite ve müşteri hizmetlerinde çok iyi..
Cevapla
Aygdfhk
Huawei çok iyi telefon markası ben seviyorum beş senedir kullanıyorum takılma kasılma olmadan hele 10 gün önce yeni telefon aldım xaomi note 10 pro inanın eski telefonum daha iyi ses problemi yaşadım karşı taraf sürekli sesimi alamıyor gittim servise yolladilar niye aldım ki işimi görmüyorsa ilk günden sorun çıkarsa öyle gider Huawei p 40 almayı düşünüyorum bakalım
Cevapla
Mehmet
Ambargo ile iyi tökezlemişti Huawei, bir de pandemi girdi araya, yine çok iyi ayakta devam ediyor bana göre. Harmony işletim sistemini de çıkarıp bir rayına oturturlarsa işte o zaman ABDyi ve apple ı oturtmuş olacak esas. Acele edip, riske atamazlar, meydan okumaya çıkıyorlar, bu yüzden 4 dörtlük bir işletim sistemi ve kendi ekosistemlerini oluşturamazlarsa rezil olacaklarını biliyorlar, bu yüzden erteliyorlar, tam bitirip o şekilde sunacaklar. P30 Pro kullanıyorum, duyurulduğu an ön sipariş ile P50 Pro veya Pro + alacağım. Her şekilde Huawei ile devam yani. Pil konusunda eline kimse su dökemez, kamera da çok çok iyi. Arayüz gayet kullanışlı, her uygulama video müzik türü ile uyumlu, kayarak ekran görüntüsü alma olayı bile hiçbir markada yok hala.
Cevapla
Levent
Kayarak ekran görüntüsü alma oneplus da yıllardır var yanlış biliyorsun
Hasan
Sürekli engel olmaya çalışıyorlar çok gelişmiş görünenden daha fazla teknolojiye sahip bu teknolojiyi yavaş yavaş test ederek kullanıcıya sunuyor bunu istemiyorlar
Cevapla
Osman
Huawei adamdır
Umut Başdemir
Huawei karşısında kimse dıramaz siz birde huawei' sorunlarını giderdikten sonra görün. Herkes huawei'nin değerini sonradan anlıyacak.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.