Mobil

IDC açıkladı: Küçük ekranlı tabletlerin satışı hızla azalıyor!

Büyüyen ekran boyutları tablet sektörünü vurmaya başladı!

IDC açıkladı: Küçük ekranlı tabletlerin satışı hızla azalıyor!

3,5 inç iPhone 2G'yi ilk kez elimde tuttuğumda oldukça büyük bulduğumu hatırlıyorum. Daha sonra ilk nesil ve 4 inç boyutunda Galaxy S pazara sunuldu ve bu ekranın inanılmaz büyük olduğunu dşünmüştük. 

Samsung "büyük ekranlı telefon pazarını" aslında tek başına oluşturmuş bir firmadır. 4.3 inç telefonların büyük görüldüğü bir dönemde 5.3 inç ilk nesil Galaxy Note'u piyasaya sunarak telfon sektörünün algısını tamamen değiştirmiştir.

Bu güne geldiğimizde özellikle Android ekosisteminde 5 inç telefonlar artık standartlaşmış bir ekran boyutuna ulaştılar. iOS tarafında ise bu yıl büyük ekrana geçiliyor ve Apple iPhone 6'da 4,7 inç bir ekran kullanıyor.

IDC aralştırma şirketinin verilerine göre telefon ekranların büyümesi ise 7 ve 7.9 inç tablet sektörünü olduça sıkıntılı bir döneme soktu. Bu boyutta tablet sektöründe büyük düşüş varken 10 inç üzeri tablet kategorisi hızla yükseliyor. Bu yükselmede 13 inç ekranlı Ultra Book'ları ve Notebooklara büyük bir darbe indiriyor. Hem şarj kapasiteleri hemde uzak masaüstü bağlantıları ile 12 inç tabletler tek kelimeyle kurtarıcı oalbilyor.

1404992261_image-npd-small-tablets.png

Peki, akıllı telefonların ekranlarının büyümesi sizin tablet kullanma alışkanlığınızı da değiştirdi mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.