Mobil

İddia: iPhone 7'nin işlemcisini TSMC üretecek!

Apple'ın yeni nesil A serisi işlemcisini TSMC mi üretecek?

İddia: iPhone 7'nin işlemcisini TSMC üretecek!

Apple kendi işlemcisini tasarlayan ama bunu kendi fabrikalarında yapamayan bir firma. Apple uzun yıllar donanım tarafında Samsung ile ortaklık yaptı ama Samsung'un bir anda en büyük rakibi oluşu Apple'ın farklı tedarikçilerin kapısının çalması gerekliliğini ortaya çıkardı. Zira Apple satılan her cihazı için Samsung'a ücret ödemek istemiyordu.

Yüksek iPhone satışları tedarikçileri zorluyordu ve Apple bu noktada donanım tedarik ederken ciddi bir sorun yaşıyordu. Özellikle iPhone 6 satışı başladığında bu durum ciddi oranda sorun yaşnmasına sebep oldu. iPhone 6'nın satışa sunulduğu ilk ay sonunda telefonun tedarik süreci 3 - 4 hafta aralığına çıkmıştı.

1455176231_iphone6preorder.jpg

Bu durumun önüne geçmek için eski dost Samsung ile ortaklık yapan Apple A8 yonga setinin üretimini TSMC'den Samsung'a kaydırdı ve sorun kısa süreliğine çözülmüş oldu. 2 farklı üretim sürecine sahip işlemci olması ise büyük bir kafa karışıklığına sebep oldu ama bu yazıda buna girmeyeceğiz.

Apple yeni nesil A10 yonga setinde üretim sürecini 16 nanometrenin altına çekmek istiyor. TSMC'den gelen bilgilere göreyse firma Haziran ayına kadar 10 nanometre üretim sürecine geçiş yapacak. Samsung şu anda hali hazırda 16 nanometre üretim sürecini kullanıyor...

10 nanometre gerçekten oldukça iddialı ve açıkçasını söylemek gerekirse "biraz" gerçek dışı görünse de gelen bilgiler ve söylentiler Apple'ın iPhone 7'de kullanılacak A10 yonga setinin tüm üretimini TSMC'ye kaydıracağı söyleniyor. 

Bu söylenti gerçek olur mu olmaz mı bunu bize zaman gösterecek ama Apple her geçen gün Samsung'a olan bağımlılığını azaltmak istiyor...
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.