Mobil

IFA 2014'te bizleri bekleyen akıllı saatler

Eylül başında düzenlenecek IFA Fuarı'nda Samsung, Sony, Asus ve Motorola cephesinden akıllı saatler bekleniyor.

IFA 2014'te bizleri bekleyen akıllı saatler

Giyilebilir teknolojik cihazlar kategorisinde akıllı saatler gittikçe popülerliğini artırıyor. Google’ın giyilebilir teknolojik cihazlar için geliştirdiği Android Wear işletim sistemi sonrası özellikle akıllı saatlerde bir patlama yaşanması bekleniyordu. Haziran ayında gerçekleşen Google I/O etkinliğinde Android Wear ile çalışan G Watch, Gear Live ve Moto 360’ın tanıtımına şahit oldu. LG G Watch ve Samsung Gear Live kullanıcılarla buluşurken; Moto 360 ise tüm detalarıyla 4 Eylül’de resmen açıklanacak.

1408101043_android-wear-moto-360-close-up-578-80.jpg

Motorola Moto 360

Yuvarlak tasarımlı Moto 360 yılın en şık akıllı saatlerinden biri olarak gösteriliyor. Saate ilişkin birçok görsel ve video yayınlandı, fakat saatin teknik özellikleri ve çıkış tarihi hala bir sır. OLED tabanlı bir ekranın kullanılacağı Moto 360 her ne kadar Amerika’da düzenlenecek bir etkinlikte tanıtılacak olsa da, IFA 2014’te sahnelenmesine kesin gözüyle bakılıyor. 

Samsung Gear Solo

Bu yıl gerçekleşen MWC 2014’te Gear 2 ve Gear 2 Neo akıllı saatleri duyuran Samsung, geçen yıl IFA’da başlattığı akıllı saat macerasına yine IFA etkinliğiyle devam edecek. Güney Koreli üreticinin IFA’da duyuracağı akıllı saatin Gear Solo olarak isimlendirilmesi bekleniyor. Tizen işletim sistemiyle çalışacak cihazın SIM kart girişine sahip olacağı bildiriliyor. Gear Solo sahip olduğu SIM kart desteği sayesinde herhangi bir akıllı telefona ihtiyaç duymadan sesli arama işlemi gerçekleştirebilecek. Akıllı saat hakkında bilinenler şu an bunlarla sınırlı. Gear Solo’nun Galaxy Note 4’le birlikte tanıtılması muhtemel görünüyor.

1408101134_sonysmartwatch2trio.jpg

Sony SmartWatch 3

Akıllı saat kategorisinin en tecrübeli isimlerinden Sony’nin üçüncü nesil SmartWatch akıllı saati IFA 2014’te görücüye çıkarması bekleniyor. Sony haberlerinde güvenilir bir kaynak olarak gösterilen Digi-wo sitesine göre SmartWatch 3, Sony’nin IFA’da duyuracağı ürünlerden biri olacak. Site ayrıca akıllı saate ilişkin bazı önemli bilgiler de aktarıyor.

Akıllı saatler için birçok üretici tercihini Android Wear işletim sisteminden yana kullanırken Sony, SmartWatch 3’te kendi geliştirdiği bir yazılım kullanacak. Buna rağmen akıllı saatin pek çok Android telefon tarafından desteklenmesi bekleniyor. SmartWatch 3’te ayrıca kablosuz şarj özelliği, suya-toza dayanıklı yapı, SmartWatch 2’ye göre daha yüksek çözünürlüklü ekran ve doğrudan Wi-Fi’ya bağlanma özelliği bulunacak.

Asus’un Akıllı Saati

Google mart ayında ilk olarak Android Wear platformunu duyurduğunda aralarında Asus’un da yer aldığı birçok üretici yeni işletim sistemine destek sözü verdi. IFA fuarlarını genellikle boş geçmeyen Asus’un eylül başında bir akıllı saat duyurcağı pek çok kaynak tarafından dile getirildi. Akıllı saatin teknik özellikleri ve tasarıma dair şu an için elde veri yok ancak, Tayvanlı üretici ilk akıllı saatini LG G Watch, Gear Live ve Moto 360’a göre daha ucuza satacak. Saatin fiyatı 99-149 dolar arasında olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.