Mobil

İkinci el fiyatlarında iPhone lider

Priceonomics'in yaptığı araştırmaya göre ikinci el iPhone modelleri diğerlerine göre daha değerli.


Yapılan bir araştırmaya göre iPhone'lar Android ve BlackBerry'leri sollayarak piyasada değerini en az yitiren ürün oldu.

1328885355_blackberry.jpg1328885394_zte-skate-4.3-inch-android-phone.jpg1328885472_iphone-1.jpg

Teknolojinin hızını takip etmekte bile zorlandığımız şu günlerde alınan cihazlar, yeni ürünlerin çıkmasıyla kısa sürede demode oluyor. Hızla piyasaya sürülen yeni, son model telefonlar kullanıcıları, telefonlarını değiştirmeye yönlendiriyor. Bu yüzden ellerindeki telefonları elden çıkarıp, son teknolojiden faydalanmak istiyor ve ellerindeki telefonu kaç paraya satabileceklerini merak ediyorlar.

Hangi ikinci el telefonların değerinin daha az düştüğünün tespiti konusunda Priceonomics bir araştırma yaptı. Priceonomics'in yaptığı araştırmada iPhone modelleri, 70 popüler Android telefon modeli ve yine 30 popüler BlackBerry modelinde inceleme yapıldı. İkinci el araştırmasında değerini diğer telefonlara nazaran daha fazla korumayı başaran telefon iPhone oldu.

Yapılan araştırmada iPhone'larda  18 ay sonra değerinin yüzde 53, Android cihazlarda yüzde 42 ve BlackBerry'lerde ise yüzde 41 değer kaybı olduğu görüldü.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.