Mobil

İngiliz polisi telefonlara izinsiz bakabilecek

İngiliz polisinin şüpheli gördüğü kişilerin telefonundaki tüm bilgileri mahkeme izni olmadan alabilecekleri ortaya çıktı.

İngiliz polisi telefonları izinsiz gözetleyecek

BBC'nin haberine göre İngiliz polisinin elinde bulunan bir cihaz sayesinde mahkeme izni olmadan akıllı bir telefondaki bütün bilgileri kopyalayabildiği ortaya çıktı. Bu cihaz yardımı ile polis memurları bir kişinin akıllı telefonundaki lokasyon bilgisi, şifrelenmiş mesajları, arama kayıtları, SMS, şifreler ve internet aramaları gibi bilgileri görebilecekler.

Bu yeni teknolojinin suçlular, şüpheliler ve görgü tanıkları için de kullanılabileceği belirtiliyor. Her türlü akıllı telefonla uyumlu olarak kullanılabilen yeni teknolojik cihaz aynı zamanda bağlandığı telefondaki tüm fotoğrafları da kopyalayabiliyor.

İngiliz polisi telefonlara izinsiz bakabilecek - Resim : 1

Ulusal Polis Şefleri Konseyi, telefon verilerinin indirilme işleminin, "davanın soruşturma gereklilikleriyle tanımlanan" duruma göre verilecek bir karar olduğunu söyledi.

Şu an kullanımda olan teknolojinin hangi şartlar altında kullanılıp kullanılmayacağı bilinmiyor. Ancak İngiliz polisi istediği zaman istediği kişinin akıllı telefonundaki bilgileri bu cihaz yardımı ile arama ya da mahkeme izni olmadan kopyalayabilecek.

Yorumlar
Mehmet
Skandal... tevekkeli Almanya’da eski tip telefon satışları küçümsenmeyecek boyutlarda seyrediyor! Böyle giderse ben de yalnızca “alo” demeye ve mesajlaşmaya yarayan basit bir telefon (20€ dan başlıyor) alacağım.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.