Mobil

Instagram, Vine ve cok daha fazlası Market Place’de!

Nokia, sosyal medyadan fotoğraf düzenlemeye kadar birçok farklı işlemi kapsayan yepyeni üçüncü parti uygulamalarını duyurdu.


Temelini endüstri lideri tasarım anlayışı, gelişmiş kamera özellikleri, benzersiz uygulamalar ve deneyimlerden alan Nokia’nın son ürün ailesi Nokia World: Abu Dhabi’de tanıtıldı. Vine’dan Instagram'a, WhatsApp’tan Papyrus’e kadar birçok uygulama ve oyun, yenilikçi yaklaşımlarla Windows Phone, Lumia ve Asha telefonlar için kullanıcılara sunuldu. Nokia uygulama geliştirme departmanı ise yeni Nokia uygulamaları için harekete geçerken, 5 milyon doların üzerinde ödül vadeden Nokia’nın dünya çapındaki DVLUP geliştirici programına Asha geliştiricileri de dâhil edildi. 

Instagram ve Vine Windows Phone’da

Her gün sertifikalı yeni oyunlar ve uygulamalarla güncellenen Windows Phone Mağazası, bugünden itibaren Windows Phone kullanıcılarının telefonlarına indirebileceği CamScanner, Goal Live Scores, InNote, phriz.be, Rail Rush, SophieLensHD ve  gibi yeni uygulamalar ile Nokia kullanıcılarının karşısında. TuneIn Radio uygulamasının güncellenmiş sürümü de yeni eklenen uygulamalar arasında. 

1382606202_nokialumia1520cover-2.jpg

Video paylaşım uygulamalarının yükselen yıldızı Vine da artık Windows Phone kullanıcılarının elinin altında. Twitter Program Müdürü Charles Wu, Nokia geliştirmesiyle ilgili olarak, "Vine'ı Windows Phone ve Lumia cihazlarına taşımanın heyecanını yaşıyoruz. Nokia'nın yeni ve gelişmiş fotoğraf ve video özellikleri sayesinde Lumia kullanıcıları bundan böyle hayatlarındaki önemli anları kameraya kaydedip oluşturdukları Vine videolarını dünyanın dört bir yanındaki diğer kullanıcılarla paylaşacak, özgün videolar keşfetme imkanı bulacak" dedi.

Etkinlikte duyurusu yapılan bir diğer popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulaması da Instagram oldu. Instagram'ın kurucusu ve CEO'su Kevin Systrom, önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıcılara sunulacak uygulama için, "Nihai hedefimiz, Instagram'ı kullanmak isteyen herkesin erişimine açabilmek. Bu nedenle Windows Phone kullanıcılarının çekeceği ve paylaşacağı harika anları ve görüntüleri merakla bekliyoruz" dedi.

Tanıtımlar sırasında önümüzdeki haftalarda Windows Phone Mağazası'na eklenecek bazı Windows Phone uygulamaları arasında, ESPN F1, EA SPORTS™ FIFA 14, My Talking Tom, Papyrus, Temple Run 2, Vyclone Pro ve Xbox Video'nun olduğu da duyuruldu.

Ejderhanın fantastik dünyasında ailece oyun keyfi

DreamWorks Animation ile işbirliği halinde geliştirilen ve eşsiz eğlence deneyimi sunan Dragons Adventure, aile toplantılarını interaktif bir oyun deneyimine dönüştürüyor. Ödüllü üç boyutlu animasyon filmi "Ejderhanı Nasıl Eğitirsin"den (How to Train Your Dragon) ilham alan oyun, HERE Maps ve LiveSight teknolojilerini kullanarak gerçek referans noktalarını kurgusal Berk Adası'na çeviriyor. Yollar, binalar, göller ve hatta gerçek hayattaki trafik ve hava durumu bile oyuna yansıtılarak kişiselleştirilebiliyor. Nokia Lumia 2520 için tasarlanan ve oyuncularını büyüleyici bir maceraya sürükleyen oyun, aynı zamanda Lumia akıllı telefonlarına sahip olan diğer oyuncuların da oyuna dahil olmasını sağlayan arkadaş moduna sahip. Oyuna giriş yapan diğer oyuncular, bu mod sayesinde yeni görevler oluşturabiliyor ve aksiyonları değiştirebiliyorlar.

DreamWorks Animation Dijital Strateji Direktörü Jim Mainard, “Nokia'nın harika işler çıkaran yenilikçi ekibi sayesinde artık tüm aile bireylerinin kendi dünyalarını dönüştürmelerini ve en sevdiğimiz filmlerden biri olan 'Ejderhanı Nasıl Eğitirsin'in fantastik dünyasına katılmalarını sağladık. Dragons Adventure mobil uygulamaların aslında ne tür bir evrim sürecinden geçtiğinin de ayrıcalıklı bir kanıtı niteliğinde. Daha da önemlisi, bağımlılık yapacak kadar eğlenceli."

Nokia’ya özel uygulamalar

Etkinlik, aynı zamanda Nokia Storyteller ve Nokia Video Director gibi Nokia'nın çığır açan yeni uygulamalarını da görücüye çıkardı. Yeni Nokia uygulamaları arasında ön plana çıkan Nokia Storyteller, Nokia'nın en yeni görüntüleme teknolojilerinden ve HERE Maps uygulamasıyla etkin entegrasyon sağlayabilme özelliğinden faydalanarak kullanıcılara benzersiz bir anı paylaşım platformu sunuyor.

Nokia Geliştirici Deneyimi Başkan Yardımcısı Bryan Biniak, Nokia'nın geliştirdiği yeni uygulamalar ile ilgili olarak şunları söyledi: "Tüketiciler, fark yaratan, yüksek kalite uygulamalara her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyuyor. Biz de bu talep doğrultusunda Microsoft gibi dünyanın en iyi geliştiricileriyle birlikte eşsiz uygulama deneyimleri sunmak için ortak çalışmalar yürüttük ve içinde bulunduğumuz ekosistemin sınırlarını genişletme yolunda önemli adımlar attık. Bu süreçte Nokia, yatırımlarıyla birlikte yeni Lumia ve Asha cihazları için geliştirilen son teknoloji araçlarını güçlendirmek, artan gelir fırsatlarından istifade etmek ve tüketicilerin taleplerini karşılayan bambaşka uygulama deneyimleri yaratmak için geliştiricilere tam yetki verdi.”

Tam HD görüntü kalitesine sahip daha geniş ekranlı Nokia Lumia 1520 (6”) ve Nokia Lumia 2520 (10.1”) gibi cihazlar da, kullanıcılara benzersiz deneyimler sunabilecek ve üç boyut hissi yaratabilecek yenilikçi uygulamalar için şimdiden geliştiricilere ilham vermiş durumda.  

Geliştiricilere  özel destek

Nokia World sırasında duyurulan yenilikler arasında geliştiriciler için başka iyi haberler de var: Artık Asha geliştiricileri de Windows Phone geliştiricilerine katılabilecek ve Nokia'nın dünya çapındaki DVLUP ödül programından faydalanabilecek. Lumia ve Asha cihazlarını geliştirmek için kolları sıvayan Nokia, geliştiricileri DVLUP üzerinden 5 milyon doları aşkın ödül ile teşvik ediyor. Geliştiriciler, 20 ülkede gerçekleştirilen DVLUP'a kaydını yaptırdıktan sonra webinar eğitimlerinden somut uygulama geliştirmelerine kadar farklı aşamaları tamamlayarak puan topluyor ve kazandıkları puanları daha sonra satın alma, pazarlama ve promosyon desteği şeklinde ödüle çevirebiliyorlar.

Windows Phone 8'in üçüncü güncellemesinin yanı sıra Windows Phone geliştiricilerini bekleyen yeni fırsatlardan biri de, geliştiricilerin Windows Phone geliştirme süreçlerinde daha verimli olmalarını sağlayacak tasarım, geliştirme ve sorun giderme araçlarından oluşan bir serinin developer.nokia.com/offers adresi üzerinden kendilerine sunuluyor olması.

Asha'ya ücretsiz WhatsApp ve daha fazla sosyallik

Asha ekosistemi, milyonlara varan indirme rakamları ve 900 geliştiriciyle büyümeye devam ediyor. Geliştiricilerin büyük bölümü, son çıkan Asha telefonlar için sosyal görüntüleme uygulamalarına odaklanıyor. Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara ücretsiz mesajlaşma hizmeti sunan en popüler sosyal uygulamalardan WhatsApp, artık Nokia Asha 501 telefonlarda kullanılabilecek. Yeni Nokia Asha 500, Asha 502 ve Asha 503'larda ise çok yakında devreye sokulacak.

"Nokia'nın WhatsApp ile işbirliği uzun bir zaman dilimine yayılıyor" diyen WhatsApp CEO'su Jan Koum, yeni geliştirmeyle ilgili olarak şunları söyledi: “Mobil iletişim sektöründe 350 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya sahip lider şirketlerden biri olarak, Nokia müşterilerine yönelik çözümler üretmeye devam ettiğimiz için son derece mutluyuz. Önümüzdeki aylarda WhatsApp'ı yeni nesil Asha cihazlara dahil edeceğiz ve yıllık ücretlendirme işlemini uygulamadan Nokia Asha kullanıcılarına WhatsApp'ı ücretsiz kullanabilme imkanı tanıyacağız."


Yeni Asha telefonlar, VoIP ses iletim sistemini destekleyen ilk uygulama Nimbuzz Messenger ile daha fazla sosyalleşiyor. Kullanıcılar bundan böyle yurtiçi ve yurtdışındaki sabit hatları ve diğer cep telefonu kullanıcılarını düşük ücretlendirmeye tabi olacak şekilde arayabilecekler. Asha telefonlara eklenecek yeni uygulamalardan bazıları ise şöyle: Danger Dash, ESPN F1, ESPN FC, ESPN Hub, Goal Live Scores, LINE with Free Voice Calls, Photofunia, PicFeed ve PicTag.

Kişisel dergi Flipboard ilk kez Windows 8'de

Kişisel dergi Flipboard, kullanıcıların önem verdikleri haberleri öncelikli olarak okumasını ve arşivlemesini sağlayarak kendi haber dizinlerini kişisel dergi içeriği olarak oluşturmalarına yardımcı oluyor. Kullanıcılar, Windows sistemindeki Canlı Kutucuklar (Live Tiles) sayesinde haberlere her zamankinden daha hızlı ve daha kolay erişebilecekler. Flipboard, Nokia Lumia 2520 satışlarıyla birlikte devreye girecek. Lumia akıllı telefonlarda ise önümüzdeki aylarda kullanılabilecek.

"Flipboard'u Yeni Nokia Lumia 2520'lerle birlikte tüketicilere tanıtmaktan dolayı son derece mutluyuz" diyen Flipboard Teknoloji Başkanı Eric Feng sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünya standartlarında kullanıcı deneyimi oluşturma hedefinden hiçbir zaman sapmayan Nokia, Flipboard'u ilk kez Windows 8 platformuna taşımamızı sağlayan ana ortaklarımızdan biriydi. Lumia 2520 kullanıcıları artık en beğendikleri haberleri anında okuyabilecek ve istedikleri herhangi bir konuda kendi Flipboard dergilerini oluşturabilecekler. Flipboard'u önümüzdeki aylarda Lumia akıllı telefonlara taşımak için sabırsızlanıyoruz."

Lumia 2520'de yer alacak bir diğer uygulama da, kullanıcılara akıllı telefonlardan tabletlere video aktarımı yapma ve basitleştirilmiş kurgu araçları sayesinde kısa sürede ev yapımı videolar meydana getirip paylaşma olanağı tanıyan Nokia Video Director.

Windows Mağazası

100 binin üzerinde uygulama barındıran Windows Mağazası, Twitter, Foursquare, Vevo ve OpenTable gibi en popüler uygulamaların yanı sıra, Halo: Spartan Assault, Temple Run: Brave, Bejeweled LIVE ve Angry Birds Star Wars gibi birçok oyunu da kullanıcılara sunuyor. Birçok farklı özelliğin eklenmesiyle Windows 8.1 için yeniden tasarlanan Windows Mağazası, aynı zamanda Nokia Lumia 2520 telefonlardaki benzersiz Windows 8.1 özelliklerinden faydalanan Facebook, Netflix, eBay, Hulu Plus, Nook, Evernote ve Adobe Photoshop Express gibi sayısız uygulamayı da barındırıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.