Mobil

Intel çıtayı yükseltti

Dünyanın önde gelen çipset üreticilerin Intel, mobil dünyasındaki hedefini büyüttü.


Tablet ve akıllı telefon gibi mobil cihazların satışları giderek artmakta, geleneksel PC ve dizüstü bilgisayar satışları ise son birkaç yılda durgun seyretmekte. Bu sebeple  ABD merkezli, dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi Intel'in mobil dünyası için çip üretmesi şaşırtıcı olmasa gerek. Intel bu kategoride Qualcomm ve MediaTek gibi rakiplerin oldukça gerisinde olsa da, henüz yeni sayılabileceği mobil dünyasında kayda değer işler gerçekleştirdi diyebiliriz.

Computex 2014 etkinliği birçok mobil cihazın tanıtımına sahne oluyor. Şu ana dek lanse edilen kimi tabletlerde Intel cephesinden işlemcilerin tercih edildiğini gördük. Ancak şirket tarafından yapılan açıklamaya göre tanıtılan bu tabletler buzdağının sadece gönen kısmı. Şirketin yaptığı değerlendirmeye göre mobil cihazlar için tasarlanan Intel Atom işlemcilerin yıl sonuna kadar Android ve Windows tabanlı 130 tablette yer alması hedefleniyor. Satılan Intel işlemcili tablet sayısının ise 40 milyona ulaşması bekleniyor.

1401799709_125043688-1-expereasytabe2d130tabletpc.jpg

Şirket ayrıca LTE-A destekli XMM 7260 modemin bazı cihazlarda test edildiğini ve önümüzdeki birkaç ay içerisinde LTE destekli cihazlarda görülmeye başlanacağının bilgisini verdi.

Telefonlara gelince; 3G destekli çift çekirdekli ve 3G/4G destekli dört çekirdekli SOFYA işlemcilerin 2015'in ilk yarısında mobil pazara sunulması bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.