Mobil

Intel gözünü bir sonraki iPhone’a dikti

iPhone 7'de Intel üretimi LTE çipleri görebiliriz.

Intel gözünü bir sonraki iPhone’a dikti

Mobil dünyasında tedarikçi firmaların en sevdiği marka kuşkusuz iPhone. Apple’ın her yıl yeni iPhone’da hangi tedarikçilerle anlaşma imzalayacağı merak konusudur. Bu noktada üreticiler arasında sıkı bir rekabet yaşanır, zira gerekli anlaşmalar sağlanıp yeni iPhone’lar oluşturulduktan sonra önce tedarikçiler sonra da Apple kasasını doldurur.

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus henüz dünya genelinde satışa çıkmadan, iPhone 7 haberleri gelmeye başladı. Venturebeat sitesinin iddiasına göre iPhone 7’de kullanılacak çiplerden birinde Intel imzası olabilir.

Intel günümüz bilgisayarların büyük kısmına çip tedariki sağlamasına karşın mobil dünyasında beklenen patlamayı henüz gerçekleştirebilmiş değil. Ancak şirket bu durumu tersine çevirecek bir atılım gerçekleştiriyor. İddiaya göre Intel, iPhone 7’de kullanılacak LTE çiplerin üretimi için düğmeye bastı. 1000 kişilik bir ekip oluşturan Intel, 7360 LTE modemin iPhone 7’de kullanılacak A10 işlemcisine eşlik etmesini istiyor. 

1445116152_12127-5724-150311-intel-l.jpg

Intel üretimi LTE çipinin bir sonraki iPhone’da yer alması pek de kolay olmayacağa benziyor. Zira bu noktada Intel’in rakibi mobil dünyasının en büyük yarıiletken tasarımcısı Qualcomm olacak. iPhone’larda halihazırda Qualcomm üretimi 9X45 LTE çipi kullanılıyor.

Intel ayrıca her ne kadar bir sonraki iPhone’un LTE çipinin tedarikini sağlamak istese de, şirketin asıl hedefinin Apple’a işlemci üretmek olduğu söylenebilir. Mobil işlemci dökümü yapabilen birkaç firmadan biri olan Intel, iPhone’lar için işlemci ve LTE çipinin bir arada sunulduğu yongaseti üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyor. Söz konusu bileşenlerin bir arada kullanımı gücün verimli kullanılması anlamına gelecek. Ayrıca küçülen zar alanıyla birlikte pilin büyütülmesi noktasında üreticinin (bu da Apple oluyor) eli oldukça güçleniyor. 

Intel’in Samsung, Qualcomm, TSMC iPhone'da kullanılan çiplerde imzası bulunan güçlü firmalar karşısında işi oldukça zor, fakat Intel’in başarılı olması halinde Apple’ın bu teknolojiyi lisanslayacağı ve tüm mobil cihazlarda kullanması kuvvetle muhtemel. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.