Mobil

iOS 10'un kalbi şifresiz ve kimse nedenini bilmiyor

iOS 10'un önizleme sürümü geliştiricilere şifresiz sunuldu.


Apple, geçen hafta San Francisco’da düzenlediği WWDC 2016 konferansında, mobil işletim sistemi iOS’un yeni bir sürümünü duyurdu. Şirket, daha akıllı bir Siri ve geliştirilmiş kopyalama ve yapıştırma gibi özellikleri yeni versiyonuna ekledi. Ve her zamanki gibi şirket, sonbaharda duyurulacak olan tam sürümü öncesinde, yazılım geliştiricileri için iOS 10’un önizleme sürümü indirmeye sundu.

Geliştiriciler iOS 10 ilk önizleme sürümü ile oldukça büyük bir sürpriz yaşadılar. Her zaman şifreli olan iOS 10 işletim sisteminin kalbi kernelin Apple tarafından şifrelenmemiş olduğu görüldü. Apple bunu ilk kez yapmıyor ancak, şirketin bunu neden yaptığı bilinmiyor ve bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Apple’ın iOS 10 kerneli neden şifrelemediği konusunda bazı olasılıklar mevcut.

1466662232_apple.eventx1628.jpg

Kernel (işletim sistemi çekirdeği), işletim sistemindeki programların kontrolünü sağlar ve aygıtın donanım ile güvenliğini yürütür.  Çekirdeğin şifrelenmemiş olması ilk olarak, daha fazla kötü amaçlı yazılım anlamına gelebilir. Çünkü kötü niyetli kişiler işletim sistemine girebileceği için çekirdek kodundaki buldukları hatalardan yararlanmaları mümkün olacak. Tabii ki de aynı şekilde iyi niyetli geliştiriciler de aynı hataları bulacak ve tam sürümü yayınlanmadan yamalarla bu açıklar ile kapatılabilecek.

Son olarak bu durum, jailbreak / mod için bir nimet olabilir ve bu erişim kilitli platform içinde yeni seçenekler sunabilir.

Bir ihtimal de Apple’ın iOS 10 kerneli şifrelemeyerek devasa bir hata yapmış olabileceği yönünde. Ancak böyle bir hata Apple için oldukça küçük düşürücü bir durum olur. Bakalım Apple bu konuda herhangi bir açıklama yapacak mı?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.