iOS 11 ile gelmesi beklenen yenilikler

WWDC 17 etkinliğinde iOS 11 tanıtılacak. Peki, iOS 11 güncellemesi ile hangi yenilikler gelecek? İşte iOS 11 ile gelmesi beklenen yenilikler.

iOS 11 ile gelmesi beklenen yenilikler

Apple, 5 Haziran tarihinde düzenleyeceği WWDC 17 etkinliğinde, yeni yazılımlarını tanıtacak. macOS 10.13, watchOS 4 ve tvOS 11'in yanında en çok merak edilen yazılımın iOS 11 olacağı su götürmez bir gerçek.

iOS 7 ile tasarım anlayışını değiştiren ve hala düz tasarımı kullanan Apple, bu tasarımı iOS 11 ile devam ettirecek. Peki, iOS 11 ile hangi yeni özellikler kullanıcılara sunulacak?

Bölünmüş ekran desteği

Bölünmüş ekran desteği split view adı altında iPad cihazlarında hali hazırda bulunuyor. Ancak bu tam anlamıyla bir bölünmüş ekran deneyimi sunmuyor. iOS 11 ile birlikte, bölünmüş ekran desteğinin Android 6.0 Marshmallow'daki gibi olması ve iPhone Plus modellerinde de kullanılması bekleniyor.

iOS 11 ile gelmesi beklenen bölünmüş ekran sayesinde iki farklı uygulamayı tek bir ekranda kullanabilecek ve birbirleri arasında etkileşime geçebileceksiniz.

Gece modu

Yıllardır iOS'te gece modunun eksikliği hissediliyor. iOS 9'dan beri ha geldi ha gelecek denilen gece modunun artık iOS 11 ile gelmesine kesin gözü ile bakılıyor. Gece modu sayesinde sistem arayüzünü komple siyaha boyayabileceksiniz. Siyah tema sayesinde geceleri göz yakan beyaz rengine maruz kalmaktan kurtulacaksınız.

iOS 11 ile siyah temanın zamanlayıcı ile gelmesi bekleniyor. Örneğin güneş battıktan sonra sistem arayüzü otomatikolarak gece moduna geçecek ve arayüz siyah tema ile değiştirilecek.

Gelişmiş kontrol merkezi

iOS 7 ile hayatımıza giren kontrol merkezi, iOS 10 ile yenilense de bu tam anlamı ile bir yenilik sayılmadı. Ancak yine iOS 11 ile kişiselleştirmeye açık bir kontrol merkezi gelmeyecek. iOS 11 ile iPhone 8'e hazırlık yapılacağı için sivri köşelerin tarih olması bekleniyor. Bu yüzden kontrol merkezinin artık daha yuvarlak hatlara sahip olması bekleniyor.

Kontrol merkezinde yine Apple'ın ön tanımlı olarak sunacağı yeni sistem kısayollarının yer alacağı düşünülüyor.