Mobil

iOS 11 ile Touch ID devre dışı bırakılabiliyor!

iOS 11 ile Touch ID'nin kolayca devre dışı bırakılabildiği ortaya çıktı. Peki, bu özellik kullanıcıların yararına mı yoksa zararına mı?


Eylül ayında final sürümü yayınlanacak olan iOS 11 için son hazırlıklar hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde iOS 11 Beta 6 ile geliştiricilerin huzuruna çıkan Apple'ın bu beta sürümü ile yeni bir özelliği sessiz sedasız kullanıma sunduğu ortaya çıktı.

iPhone 5s ve sonraki tüm iPhone modellerinde yer alan parmak izi okuyucusu Touch ID, bildiğiniz gibi iPhone'un kilidini açmak için kullanılıyor. iOS 11 ile bu opsiyonu kullanıcı isterse devre dışı bırakabilecek.

Kullanıcılarının gizliliğine önem veren hatta bu hususta FBI ile karşı karşıya gelen Apple, Touch ID'yi devredışı bırakma özelliği ile büyük beğeni toplayacağa benziyor.

Touch ID'yi ekran kilidi açmada devredışı bırakmak için güç düğmesine 5 defa üst üste basmanız gerekiyor. Bu işlem sonrası iPhone acil durum moduna geçiyor ve SOS düğmesinin yer aldığı ikinci ekran açılıyor.

1503055380_ios-11-touch-id.jpg

iPhone, acil durum modundayken ekran kilidi sadece şifre ile açılabiliyor. Yeri gelmişken SOS modunu aktif ettiğinizde, önceden tanımladığınız kişilere mesaj gidiyor ve konum bilgileriniz gönderiliyor.

Bu özellik sayesinde siz uyurken, iPhone'unuzun kilidini 3. bir kişi parmağınızı okutarak açamayacak. Bu özelliğin iOS 11'in final sürümünde de yer alması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.