AIRDROP VE BLUETOOTH'U KAPALI TUTUN

Eğer Apple Watch veya başka bir cihaza bağlanmayacaksınız veya dosya transferi yapmayacaksınız, Airdrop ve Bluetooth'u kapalı tutmalısınız. Her iki özellikle bir şeye bağlanmayıp, açık bıraktığınız sürece kullanım süresini biraz daha kısaltabilir. Bluetooth ve Airdrop'u Denetim Merkezi'ndeki kısa yollardan kapatabilirsiniz. Kısa Yollar kısmına biraz uzun bastığınızda menü açılıyor, bu kısımdan Airdrop'a tıkladığınızda "Alma kapalı" seçeneğini seçmeniz yeterli.

Bluetooth ise kısa yoldan direkt olarak kapatılmıyor, Wi-Fi gibi sadece bağlı olunan cihazla bağlantıyı kesiyor. Bu yüzden Ayarlar>Bluetooth'dan tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

HÜCRESEL BAĞLANTIYI KULLANMADIĞINIZ ZAMANLAR KAPATIN

Hücresel bağlantıyı Wi-Fi'ye bağlandığınız zaman kapatırsanız, e-posta, web tarama, anında ilet bildirimleri ve diğer tüm veriler Wi-Fi ile sınırlı kalacaktır. Ayrıca gece yatarken hücresel bağlantıyı kapatmak ve sadece ihtiyacınızın olduğu zaman kullanmak şarj ömrünüzü biraz daha artıracaktır. Hücresel bağlantı pil ömrünü en çok etkileyen faktörlerden biri.

Mobil bağlantıyı Ayarlar>Hücresel kısmından tamamen kapatabilirsiniz. Ayrıca Hücresel menüsüne girdiğinizde alt tarafta mobil şebekeyi kullanan uygulamalar listeleniyor. Burada istemediğiniz uygulamayı devre dışı bırakmanız yararınıza olacaktır. Tek tek uygulama bazında da ince ayar yapabilirsiniz.

WI-FI YARDIMI ÖZELLİĞİ

Wi-Fi Yardımı, Wi-Fi bağlantısı zayıfsa otomatik olarak hücresel veriyi kullanmaya olanak sağlayan bir özellik. Ama kullanım süresini az da olsa etkiliyor. Diğer yandan mobil kotanızdan da biraz yiyebilir. Kapatmanız yararlı olacaktır.

KULLANMADIĞINIZ WIDGET'LARI KAPATIN

Widget'lar uygulamaları tamamen açmadan, belirli bilgileri öğrenmek ve bazı özellikler için yararlı birer kısa yol. Fakat hava durumu ve haritalar gibi hizmetleri kullanan uygulamalar gibi pil ömrünü tüketebiliyorlar. Bu yüzden kullanmadığınız Widget'ları kaldırmanız daha iyi olacaktır.

Ana ekrandayken, ekranı sağ doğru kaydırın. Widget'lar karşınıza gelecektir. Widget'ların listelendiği ekranda, aşağıya doğru inince "Düzenle" seçeneği çıkıyor. Düzenle'ye tıklayınca Araç Takımı Ekle sekmesi açılıyor. Aktif Widget'ların yanındaki kırmızı yuvarlak içindeki eksi işaretine basarsanız, o Widget'ı listeden kaldırıyorsunuz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.