Mobil

iOS 14.5 can sıkan bir sorun ile geldi

iOS 14.5 güncellemesi can sıkan bir sorun ile geldi. Apple'ın Takip Etme özelliği çoğu iPhone kullanıcısında aktif olarak kullanılamıyor.

iOS 14.5 can sıkan bir sorun ile geldi

Cupertinolu teknoloji devi Apple, geçtiğimiz gece iOS 14.5 güncellemesini yayınlamıştı. Yenilikler ile gelen bu güncellemenin en dikkat çeken yeniliği ise Takip Etme özelliği olmuştu. Takip Etme özelliği sayesinde iOS uygulamaları sizi dilediği gibi takip edemiyordu. Android'i solda sıfır bırakan bu özellik maalesef ki beklendiği gibi olmadı. Çünkü bu özellik çoğu iPhone kullanıcısı tarafından kullanılamıyor.

iOS 14.5 ile gelen Takip Etme özelliği çalışmıyor!

Ayarlar>Gizlilik>Takip Etme bölümünde normal şartlar altında sizi takip eden uygulamaları seçebilmeniz gerekiyordu. Ancak iOS 14.5 güncellemesi sorunlu olduğu için bu seçenek pasif olarak görünüyor ve aktifleştirilemiyor. Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada bu sorundan dolayı iPhone sahipleri şu sıralar isyanlarda.

iOS 14.5 güncellemesini insanlar gizlilikten dolayı çok bekledi. Beta sürümlerinde bile stabil olarak çalışan bu özelliğin nihai sürümde pasif olması ve kullanılmaması oldukça üzücü. Peki, bu sorunun çözümü var mı?

iPhone'u bu özelliği kullanabilmek için bölgesini değiştirdik olmadı. Sıfırladık yine olmadı. Apple muhtemelen bu sorun için bir güncelleme yayınlayacaktır. Bu hafta içerisinde iOS 14.5.1 güncellemesi ile karşılaşabiliriz. Güncelleme gelene kadar iPhone'u sıfırlamak veya güncellemeyi iTunes ile yeniden yüklemek gibi hamleler yapmamanızı öneriyoruz. Çünkü bir işe yaramıyor.

iOS 14.5 can sıkan bir sorun ile geldi - Resim : 1

iOS 14.5 ile birlikte Apple'ın konum bulma/izleme ürünü AirTag'e, DualSense (PS5) ve Xbox Series kontrolcüsüne de desteğin geldiğini belirtelim. Ayrıca iPhone 11 ve sonrası modeller için batarya kalibrasyonu özelliği de bu güncelleme ile gelen yenilikler arasında yer alıyor.

iOS 14.5 güncellemesiyle gelen tüm yeniliklere aşağıdaki haberimizden ulaşabilirsiniz. Güncellemeyi ise Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme bölümünden yükleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.