Mobil

iOS 15 Android 12’yi ağlatacak mı? İşte yenilikleri!

WWDC sırasında tanıtılacak iOS 15'in tasarımlarına dair ipuçları geldi. Gelen bilgiler, iPhone 13'ün ekranı hakkında da ipuçları veriyor

iOS 15 Android 12’yi ağlatacak mı? İşte yenilikleri!

Geçtiğimiz günlerde Apple yeni iOS 15’i ne zaman görebileceğimizi duyurmuştu. Haziran ayında WWDC sırasında göreceğimiz güncellemeye ek olarak yeni iPhone modellerinin de görücüye çıkması bekleniyor.

iOS 15’e dair gelen söylentiler, güncelleme hakkında biraz daha net bir tablo oluşturmamıza yardımcı nitelikte. Son gelen bilgiler ise kontrol merkezi üzerindeki tasarım değişiklerine dair. macOS'e gelen Big Sur güncellemesi ile Mac ve iOS tarafında kontrol merkezi tasarım anlamında neredeyse bire bir hale gelmişti. Bu bağlamda muhtemel yeni kontrol merkezi tasarımı, hem macOS, hem de iOS platformuna geleceği kesin gözüyle bakılıyor.

Gelen bilgiler arasında dikkat çeken ise kontrol merkezi eklenmesi düşünülen 120Hz ekran butonu. Hem iOS tarafındaki hem de macOS tarafındaki destekleyen cihazlara gelecek olan bu özellik, yeni iPhone 13’ün ekranı hakkındaki gelen bilgileri doğrular nitelikte. Bu alandaki bir diğer tahmin de, yeni iMac‘in de 120Hz ekrana sahip olabileceği yönünde. Bunun yanısıra diğer Apple uygulamalarının da butonlarının geleceği düşünülüyor.

iOS 15 Android 12’yi ağlatacak mı? İşte yenilikleri! - Resim : 1

Her geçen gün daha çok birbirlerine benzeyen arayüz tasarımının ardından Apple, cüretkar bir strateji ile Mac bilgisayar tarafında ARM tabanlı M1 işlemcilere geçmişti. Bu yeni işlemciler ile iOS uygulamalarını çalıştırabilecek, iPhone, iPad, Mac uyumu maksimuma çıkacak. Görünen o ki Apple bu yönde ilerlemeye devam ediyor.

WWDC sırasında bir başka beklenen duyuru ise Mac bilgisayarlar tarafında. iMac, MacBook Pro 15/16 inç ve Mac Pro modellerin de ARM tabanlı işlemcilere geçmesi bekleniyor. Apple bu olası geçişten sonra tamamen ARM tabana geçmiş, ekosistemi içerisindeki tüm cihazların birbiri ile uyumunu maksimuma çıkarmış olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.