Mobil

iOS 15 ortaya çıktı! Peki, ne zaman tanıtılacak?

Apple'ın iOS 15 güncellemesi ortaya çıktı. iPhone modellerini coşturması beklenen yeni güncelleme hakkında bilinen her şey haberimizde.

iOS 15 ortaya çıktı! Peki, ne zaman tanıtılacak?

2021'in ilk çeyreğini bitirmeye ramak kaldı. Ancak Apple’ın bir sonraki etkinliği ilgili hiçbir bilgi açıklanmadı. Normal şartlar altında WWDC için bu ay bir tarih verilirdi. Ancak Apple görünüşe göre farklı planlar içerisinde. Bu yüzden iOS 15, iPadOS 15, macOS 12, watchOS 8 ve tvOS 15'in tanıtımı gecikebilir.

iOS 15 için geri sayım başladı

Bugün sürpriz bir şekilde iOS 15 ve macOS 12 isimleri Apple WebKit'ten sızdırılan bilgiler sayesinde doğrulandı. 9to5Mac çalışanları, Apple WebKit motorundaki belirli dizeleri keşfettikten sonra gelecek yazılım sürümleri hakkında kanıt bulduklarını belirtiyor.

WWDC 21 etkinliğinde tanıtılacak olan iOS 15 ve diğer yazılımlar için gün saydığımızı söyleyebiliriz. Eğer bir aksaklık olmazsa bu etkinlik Haziran ayında düzenlenecek. Etkinlik sonrası Beta sürecine başlayacak olan Apple, yeni güncellemelerinin nihai hallerini Eylül-Ekim aylarında yayınlayacak.

iOS 15, yeni mobil işletim sistemi son sürüme göre büyük iyileştirmeler getirecek. Apple, Widget özelliğinin kullanılabilirliğini daha etkileşimli özelliklerle genişletecek. Ayrıca, kullanıcının tercihlerine göre değiştirilebilecek varsayılan uygulamaların sayısını artıracaktır. Ayrıca her zaman açık ekran özelliğinin iOS 15 ile gelmesi bekleniyor.

iOS 15

macOS cephesine gelecek olursak; Apple’ın macOS Big Sur halefinin macOS 12 olarak adlandırılacak olması oldukça ilginç olacak. Apple bildiğiniz gibi bu zamana kadar hep ara sürümler kullanırdı. Geçmişte 10.1 ve 11.2 gibi giden bu kod isimler artık 12, 13, 14.. şeklinde gidecek gibi görünüyor. Aynı iOS mantığı.

macOS 11, Apple’ın ilk ARM tabanlı yonga seti olan Apple M1 için önemli değişiklikler getirdi. Artık işletim sistemi, ARM tabanlı uygulamalar için kapsamlı destek sunuyor ve hatta geliştiricilerin belirli iPadOS uygulamalarını bilgi işlem platformuna taşımasına izin veriyor.

Yeni macOS sürümünün iki platform arasında bu çapraz uyumluluğu daha da sağlamasını ve geliştiricilere Mac'ler için ARM tabanlı uygulamalar geliştirmeleri için daha da fazla teşvik getirmesini bekliyoruz.

Yorumlar
Burak
Abi nasil bir memlekette yaşıyoruz yaa. Imkansizliklar ulkesi resmen
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.