Mobil

iOS 6 resmen duyuruldu işte özellikleri!

Apple, her yıl yeni bir iOS sürümünü duyuruyor. Bu yılda duyurduğu 2012 model mobil işletim sistemi iOS 6 oldu.

iOS 6 resmen duyuruldu işte özellikleri!

Bugün Türkiye saati ile 20.00'da düzenlenen WWDC 2012 konferansında Apple, kendi mobil işletim sistemi olan iOS'un altıncı sürümünü resmi olarak duyurdu.

1339451083_ios6banneerwwdc12mosconewest.jpg

Apple, her yıl yeni bir iOS sürümünü duyuruyor. Bu yılda duyurduğu 2012 model mobil işletim sistemi iOS 6 oldu. Tim Cook'un iOS'e dair açıkladığı rakamlar ise dikkat çekiciydi. İşte o rakamlar:

- Bugüne kadar 365 Milyon adet iOS'li cihazın satıldı.

- Kullanımda olan cihazların %80'e yakını iOS 5 sürümünü kullanıyor.

- 140 Milyon kullanıcı iMessage kullanıyor.

- iOS 5'li cihazlardan 10 Milyar Tweet gönderilmiş.

- Twitter'da paylaşılan fotoğrafların da %47'si iOS 5'li cihazlar üzerinden gönderilmiş.

- 150 Milyon GameCenter hesabı ve haftalık 5 Milyar skor kaydı.

1339451126_ios61.jpg

Aylardır Apple'ın iOS 6'yı bu etkinlikte duyuracağı yönünde iddiaların olduğu haberler yapılıyordu. Beklenen an geldi ve iOS 6 sonunda resmi olarak açıklandı. Bu güncelleme, önemli yenilikleri ve görsel düzenlemeleri beraberinde getiriyor.  Özellikle Facebook ve iCloud Tabs entegrasyonu ile diğerlerine fark yapacağa benziyor.

Özelliklerini bir sonraki sayfalarda inceleyebilirsiniz.Günlerdir etkinlikte duyurulacağı konusunda iddiaların olduğu Apple'ın iOS 6 uygulaması sonunda resmi olarak açıklandı. Bu güncelleme ile önemli yenilikleri ve görsel düzenlemeler beraberinde geldi. Bunlardan özellikle Facebook ve iCloud Tabs entegrasyonu oldukça ilgi çekici.

1339451276_ios6-02-leak-580-90.jpg

Siri

Siri,  yeni özellikleri ile kullanıcılarla buluşuyor ve artık aradığınız filmi bulma ve detaylarını listeleme, Tweet gönderme, istediğiniz uygulamayı çalıştırabilme gibi özelliklere sahip.. Ayrıca Apple'ın bunun yanısıra BMW, Mercedes, Toyota, Audi, Honda gibi dünyanın lider otomobil üreticileri ile iletişime geçmiş ve otomobillere Siri entegrasyonunu getirip, sürücülerin tek bir tıklama ile Siri'ye komut verebilme imkanı olmasını sağlayacak planları bulunuyor.

Siri ayrıca yeni dil desteklerine de kavuşmuş ve Almanca, Korece, Fransızca gibi 15 yeni dil desteğine bulunuyor. Maalesef dil seçenekleri içinde Türkçeye yer verilmemiş.Facebook

iOS 5 Twitter entegrasyonunu ile birlikte tanıtılmıştı. Apple bu yılda Siri'yi Twitter'da olduğu gibi Facebook desteğine kavuşturdu.

1339451309_ios6-2.jpg

Photo Stream

Apple, PhotoStrema özelliği ile telefonunuzda yer alan fotoğrafları dostlarınız ile paylaşabilmeniz için özel bir arabirim geliştirmiş. Bu hizmet, Yine iCloud üzerinden görevlerini yerine getiriyor.  Bu sayede sosyal ağlara gerek kalmadan hızlı bir şekilde fotoğrafınızı paylaşabiliyorsunuz. Paylaşıtığınız fotoğraflar, karşı tarafa bildirim olarak ekranına geliyor.

1339451329_ios6-5.jpgPassbook

Apple ayrıca kullanıcıların özel durumlarını da göz önüne almış ve kullanıcıların bilet ve rezervasyon bilgilerini saklayabileceği özel bir işlevi iOS 6'ya eklemiş. Bu uygulama sayesinde tüm biletleriniz ve rezervasyonlarınızı bu ekranda görüntüleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra telefonunuz randevularınız için buradaki bilgiler doğrultusuna sizi uyarıyor.

1339451416_ios6-4.jpgYeni Haritalar Ekranı

iOS6'da yeni haritalar özelliği uygulamasında artık Google Maps kullanılmayacak. Bundan sonra Apple kendi haritaların ile bu hizmeti sunacak. Bu hizmet şu an için geliştirilme aşamasında ve birçok özelliği sadece Amerika'da kullanılabilir.

1339451453_ios6-8.jpg

Apple kullanıcılarına bu hizmet ile ücretsiz navigasyon hizmeti sunulacak. Bu uygulama ile kullanıcılar gerçek zamanlı trafik bilgisi de alacak.

1339451464_ios6-9.jpg

Apple'ın haritaları 3D görünüme sahip ve üzerinde gerçek görselleri barındırıyor. Tabi ki şimdilik bu hizmet de kısıtlı bir alanda kullanılabiliyor.

1339451488_ios6-7.jpg

Tüm bu özellikler Siri ile entegre olarak çalışacak.Diğer Özellikler

- iOS 6'da reddettiğiniz çağrılar için özel bir anımsatıcı seçeneği getirilmiş. Sonra hatırlat seçimini yaptığınızda 1 saat, eve gittiğimde gibi seçimler yapabilmeniz mümkün.

- Bir diğer iOS 6 yeniliği ise Do Not Disturb seçeneği olmuş. Bu özellik ile programladığınız süreçlerde iOS'li mobil cihazınız hiçbir bildirim ile sizi rahatsız etmiyor.

- FaceTime artık şebeke üzerinden de arama yapabilmeye imkan tanıyor.

- Çevrimdışı okuma özelliği sayesinde iCloudTabs destekli olarak istediğiniz bağlantıları sonradan çevrimdışı okumak için bulut alanınıza yedekleyebiliyorsunuz.

- Özelleştirilmiş titreşimler atayabilme.

- Şarkıları alarm olarak atayabilme

- Geliştirilmiş kişisel güvenlik yetenekleri.

1339451544_ios6-10.jpg

Desteklenmeyen Cihazlar

Apple, iOS 6'yı piyasaya sürerek bazı cihazlardan da desteğini çekmiş olacak. Mesela bu sürüm ile birlikte birinci nesil iPad'e destek verilmeyecek. iOS 6 güncellemesini alamayacak cihazlardan bazıları ise iPhone 3GS ve öncesi ile iPod Touch olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.