Mobil

iOS 7.1 için JailBreak ne zaman gelecek?

Apple'ın iOS 7.1'e JailBreak Yapılmasını Zorlaştıracak Kilitler Koyması Hacker Gruplarını Durduracak mı?


Hacker gruplarının kapalı olan sistemleri aşmaları ile egolarının tatmini arasındaki bağı hepimiz biliyoruz. Apple'ın mobil işletim sistemi iOS platformu işletim sistemi kendi içinde kapalı bir sistem. iOS'un bu kapalı yapısı ise Apple'ın en güçlü silahı olmuştur her zaman. Akıllı telefon pazarının sadece %14'üne hakim olan bir uygulama marketin %80'lik kısma hitap eden platformdan daha fazla para kazanmasının sebebi de bu kapalı yapıdır.

Bu yapının açılması için özellikle hacker grupları oldukça fazla mesai harcadılar ve başını Jay Freeman (soyadındaki ironiye dikkat) @saurik'in çektiği  grup JailBreak adı verilen "root" erişimini kullanıma sundular. Kendi geliştirdiği marketi Cydia ile AppStore bir nevi rakip olan bu hacker grubunun amacı asla "artık korsan oyun oynanabiliriz" olmamıştır; kaldı ki Cydia markette ücretli uygulamalarda satılmaktadır. 

Son yıllarda JailBreak ile ilgilenen ve iOS 7 için JailBreak yaızlımı geliştiren en önemli Hacker grıuplarından evasi0n7 iOS 7.1'in JailBreak yapılmaısı için enerji ve para harcamak yerine iOS 8'i beklemeyi tercih edebileceklerini açıkladılar. iOS 7.1'in JailBreak yapılması artık mümkün görünmüyor derken başka bir Hacker grubu pod2g iOS 7.1'in JailBreak yapılmasına çok az kaldığını ve en geç mayıs ayı içerisinde bu yazılımı iOS kullanıclarına sunacaklarını Twitter üzerinden açıkladılar.

1395919038_71-jailbreak-5s.png

Not: Apple JailBreak işine kesinlikle karşı bir firmadır. Bu yazılımı telefonunuza kurmanız telefonunuzun garanti dışı kalmasına sebep olacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.