Mobil

iOS 7'nin kullanım oranları her geçen gün artıyor!

Apple iOS 7'ye yaptığı güncellemeler ile işletim sistemini sürekli daha iyi hale getiriyor.

iOS 7'nin kullanım oranları her geçen gün artıyor!

Geçtiğimiz Eylül ayında tanıtılan iPhone 5C ve iPhone 5S ile birlikte kullanıma sunulan iOS 7 işletim sistemi iPhone 4 ve sonrası tüm cihazlar için kullanıma sunulmuştu. Özellikle iOS 7 için JailBreak çıkmasından sonra iOS 7 kullanım oranlarında büyük bir artışta gerçekleşti. iOS 7 ilk çıktığında iPhone 4 sahipleri yeni işletim sisteminden nefret eder duruma gelşmiş ve telefonalarını 6.1.4 sürümüne downgrade yapmak için kapı kapı gezmişlerdi. Apple'da arka arkaya çıkarttığı güncellemeler ve en son iOS 7.1 ile hem iPhone 4 sahiplerini hemde tüm iOS kullanıcılarının takdirini kazanmıştı. 

5 ay evvel Gogole tarafından tanıtılan 4.4 KitKat sürümü bu ay itibariyle tüm Android ekosisteminde sadece %5,3'lük bir kullanım oranına sahip olduğu geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. 500 milyonluk iOS ekosisteminde ise iOS 7'nin kullanım oranının bu gün itibariyle %87'lik ulaştığı bildirildi. Android işletim sistemi kullanıcakların güncelleme ile uğraşmak istemiyorlarsa Nexus cihazları tercih etmelerini önerecek olsakta Google'ın kendi telefonlarına sadece ilk 18 ay güncelleme verme politikası Android kullanıcıları için çok büyük bir handikap oluşturuyor. Bundan 4 yıl evvel üretilen bir telefon bu gün iOS güncellemesi alırken 2013 yılında aldığımız amiral gemisi telefonlara 4.4 KitKat sürümünün ne zaman verileceği ile ilgili bile bir bilgi henüz bulunmuyor.

Peki sizce Android telefonlarımız neden bu kadar çabuk eskiyor?

1396965794_ios7adoption-pie-chart.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.