İOS 8 bu akşam kullanıcılara sunulacak. Eski model iPhone’lara daha az özellik sunacak şekilde geliyor olsa da tabii ki büyük farklılıklar sizleri bekliyor. İşte karşınızda eski ve yeni tüm iPhone’lara gelecek 6 harika özellik var.

1.İnteraktif Bildirimler

İOS ‘un geçmişteki en büyük sorunlarından birisi ve Android’i karşısında belki de bu kadar güçlü duruma getiren en büyük eksikliklerinden biri bildirimlere hızlı cevaplar verilememesi ve bildirimlerde oluşan lag sorunuydu. İOS 5 ‘deki bildirim merkezi sistemi ile bu soruna çözüm sunan Apple her yeni İOS ile bu bildirim merkezini daha interaktif hızlı ve kullanılabilir kılmayı başardı. İOS 8 ile bu bildirim sisteminin daha etkili, hızlı ve kullanışlı çalışacağını kolaylıkla söyleyebiliriz. Örnek vermek gerekirse internete sörf yaparken mesajlarınıza hızlıca cevaplar verebilecek, takvim etkinliklerini kolayca takip edebileceksiniz. 4-5 uygulamayı aynı anda kullanmaya çalışırken uygulamalar arası geçişlerde zaman kazanacağınız ve performanstan bir şey kaybetmeyeceğinizi de söyleyebiliriz. Ayrıca İOS 8 ile birlikte bu işlemleri İOS 7 de olduğu gibi sadece İOS içindeki uygulamalarla değil 3.parti uygulamalarda da kullanabilmeniz mümkün olacak.

2. Daha fazla paylaşım seçeneği

Android’in akıllı telefonlara sunduğu paylaşım seçeneklerinin sistemi sayesinde harika olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin telefonunuza paylaşım yapabileceğiniz bir uygulama yüklediğinizde Android sistemi bunu hemen algılıyor ve paylaşım ikonuna bastığınızda seçeneklerde o uygulama hemen beliriyor. İOS ‘a gelen kapalı kutu eleştirilerinin en belirgin konularından biri olan bu paylaşım seçenekleri İOS 8 ile ortadan kalkacak gibi gözüküyor. Önceki İOS sürümlerinde sadece Apple’ın söylediği mecralarda paylaşım yapabiliyor diğer uygulamalar İOS sistemiyle entegre edilemiyordu. Ancak İOS 8 ile birlikte geliştiricilerin İOS 8 sistemine paylaşım seçeneği eklemesine izin verilecek. Yani 3. Parti uygulamalar yüklediğinizde eğer uygulama geliştiricisi gerekli işlemleri yaptıysa Android’de olduğu gibi paylaşım seçeneklerinde o uygulama da belirmiş olacak. Bu konuda Android’in gerisinde olan İOS dev bir adımla, daha fazla güvenlik imkânı sunarak paylaşım seçeneği konusunu halledeceğe benziyor. Geliştiricilerin eklentilerinin kontrol edilecek olması daha güvenli paylaşım imkanı diyebiliriz.

3. Yeni klavye ve 3.parti klavye kullanım izni

Özellikle Apple’ın ekran büyütme politikası sonrası iOS için en büyük gereklilik kesinlikle klavye seçenekleri sunuluyor olmasıydı. Apple bu konuyu da İOS 8 ile halledecek. Swiftkey, Fleksy gibi Android sürümlere 3.parti klavyeler tasarlayan ve bu konuda son derece başarılı olan markalar İOS 8 için örnek klavyelerinin beta sürümlerini şimdiden yayınladılar. Android’de olduğu gibi kaydırarak yazma, hızlı yazım seçenekleri gibi özelliklerin İOS 8 ile birlikte kullanmayı istediğiniz herhangi bir klavye ile çalışabileceğini söyleyebiliriz. Belki de Apple’ın İOS 8 ile geliştirdiği yeni klavye sistemi ile 3. Parti uygulamalara gerek duymayacaksınız. Daha etkili kelime tercihleri sunan, yazım hatalarını minimuma indiren yeni İOS klavyesi de Apple tarafından kullanımınıza sunulacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.