2. Pil Ömrü

Özellikle iOS 7'den iOS 8'e geçen kullanıcıların sıkça gündeme getirdiği bir diğer sorun ise iOS 8'in pil ömrüne yaptığı olumsuz etki. Her ne kadar bu etki yayınlanan güncellemeler ile kısa süred en aza indirilmiş olsa da, bataryanın hızlı tükenmesinin tek sorumlusu her zaman iOS işletim sistemi olmayabiliyor. İşin bir de 3. parti uygulama boyutu var.

Çözüm: iOS 8'in tüm cihazlara optimizasyonu konusunda biz kullanıcıların yapabileceği tek şey bu konuda yeni güncellemeleri beklemek. Ancak Ayarlar menüsünde yapabileceğiniz klasik birkaç küçük değişiklik, pil ömrünüze hatırı sayılır katkı yapaiblilir.

iOS 8 Pil Ömrünü Artırma

Bunların arasında parlaklığı düşürmek, kullanılmadığında Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısını kapatmak ve otomatik güncelleştirmeleri kapatmak gibi önlemler yer alıyor. Bu konudaki tüm uygulamaları öğrenmek isterseniz daha önce hazırladığımız haberimize göz atabilirsiniz.

3. Yavaş Çalışan Safari Uygulaması

iOS 8 kullanıcılarının sıkça karşılaşabildiği bir diğer sorun ise, iOS'in web tarayıcı uygulaması Safari'nin kimi zaman sayfaları çok geç yüklemesi kimi zaman da hiç yüklememesi. Bu sorun da temel olarak Apple'ın yapacağı ile bir güncelleme ile çözülmeli ancak yine de yapabileceğiniz birkaç değişiklik bu sorunu en aza indirebilir.

Çözüm: Öncelikle iOS 8'in ilk sürümünden bu yana karşılaşılan bu sorunun iOS 8.1.2'de en aza indiğini belirtelim. O yüzden ilk olarak cihazınızın iOS 8.1.2'ye güncel olduğundan emin olun.

Daha sonra Ayarlar - Safari menüsünü takip ederek, Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil butonuna basarak bu işlemi gerçekleştirin. Bu işlem sayesinde telefonunuzdaki cache verileri silinecek ve çok az da olsa hız artışı elde edebilirsiniz. Her ne kadar bu işlem genel olarak cache işleminin çalışmasına aykırı gibi dursa da uygulandığında olumlu sonuç veriyor.

4. Görüşme Anında Ahizeden Az Ses Geliyor

Daha çok Apple'ın son amiral gemisi modelleri iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'da olmak üzere, özellikle de iPhone 6 Plus, nadir de olsa karşımıza çıkabilen bu sorunda, kullanıcılar telefonlarının ahizesinden normalden daha az ses geldiğinden şikayetçi olabiliyorlar.

Çözüm: Öncelikle hemen şunu belirtelim, bu sorun bazı kullanıcılar için tamamen donanımsal da olabilir. Yani telefonun üzerinden yer alan hoparlörde bir fonksiyon bozukluğu sonucu ses az geliyor olabilir.

Ancak eğer karşılaştığınız sorun yazılım kaynaklı ise, Ayarlar- Genel - Erişilebilirlik menüsünde yer alan Telefon Gürültüsünü Gider özelliğini kapattığınızda, çok daha yüksek ses geldiğini farkedeceksiniz. Bu şekilde sorununuz çözülmez ise telefonunuzu randevu ile Apple Store'a götürüp, gerekli kontrolleri yaptırabilirsiniz.

5. iMessage Hataları

Akıllı telefonlar ile birlikte hayatımıza giren bir diğer kavram ise anlık mesajlaşma uygulamaları. Ücretsiz ve daha hızlı yapısı ile SMS'in yerini iyice alan bu uygulamaların dışında iOS kullanıcılarının bir de iMessage seçeneği bulunuyor.

Apple kimliği ile arkadaşlarınız ile ücretsiz olarak kullanabildiğiniz iMessage, iOS 8 ile birlikte son zamanlarda bazı hatalar ile karşı karşıya kaldı. Bunların başında zaman zaman gitmek bilmeyen ve gönderildi görülse de iletilmeyen mesajlar yer alıyor.

Çözüm: İlk olarak telefonunuzda iMessage'ın etkin, hücresel ya da kablosuz internet bağlatınızın mevcut ve iMessage ile kullandığınız Apple kimliği ve parolanızın doğru olduğundan emin olun.

Bu işlemlerden sonuç alamazsanız, Ayarlar - Mesajlar menüsünden iMessage'ı kapatın, Ayarlar - iCloud menüsünden Apple kimliğinizden çıkış yapın ve cihazınızı kapatın.

Birkaç dakika bekledikten sonra cihazınızı açıp, iCloud ve iMessage'ı etkinleşitirin. Sorun yine de düzelmez ise, kısa zamanlı olarak Apple sunucularından kaynaklanıyor olabilir. Bir süre daha bekledikten sonra değişiklik olmaz ise konuyla ilgili olarak Apple'a başvurun.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.