Mobil

iOS 8'in 5. Beta versiyonu yayınlandı; hangi yenilikler bizi bekliyor?

Apple iOS 8'in Final Sürümü öncesinde yeni bir Beta sürümünü daha yayımladı.

iOS 8'in 5. Beta versiyonu yayınlandı; hangi yenilikler bizi bekliyor?

Apple 2 Haziran tarihinde iOS 8'i bizlere ve hemen aynı gün ilk Beta sürümü geliştiricilere sunmuştu. iOS 8'in ilk Beta versiyonunda ise bahsedilen özelliklerin hemen hemen hiçbirinin olmaması iOS 8'in sadece ayarlar menüsünde sürüm numarasında görülen bir rakamdan ibaret olmasını sağlıyordu. Arka arkaya çıkan Beta sürümleri ile iOS 8 artık daha fazla özelliği içinde barındırıyor. 

24 Temmuzda yayınlanan iOS 8'in 4. Beta versiyonu şimdiye kadar yapılan en büyük güncellemeyi beraberinde getiriyordu. O yazımızı okumadıysanız buradan öncelikle i okumanızı öneririrz; lakin iOS 8 Beta 5 güncellemesinin bunun üzerine kurulu olduğunu hatırlatalım.

Peki, iOS 8'in 5. Beta versiyonunda bizleri hangi yenilikler bekliyor?

HealthKit: iWatch ve iPhone 6 ile birlikte en efektif kullanıma ulaşacak olan Healthbook programı için Apple Spirometre güncellemesini kullanıcılarına sunuyor. Bu güncelleme ile Astım ve KOAH hastalarının takibinin yapılması amaçlanıyor.

iCloud: Ayarlar sekmesine konan bir seçenek ile iCloud bulut hizmetinin çalışıp çalışmamasını sağlayabiliyorsunuz.

1407305956_ios8-beta5-icloudicons.jpg

SMS Relay: iOS 8 ile birlikte telefonunuzdan arkadaşınızın tabletine yada Mac bilgisayarına mesaj gönderip alabiliyorsunuz. iPhone'dan SMS gönderirken kullanıcının telefon numarası rehberinizde yer alıyorsa sistem size bu mesajı sesli olarak gönderebileceğinizi hatırlaıyor. Trafikte araç kullanırken oldukça efektif olarak kuıllandığımız bu özelliği WhatsApp'tan hatırladığınıza eminiz ama herkesin WhasApp kullanma mecburiyeti olmadığını da hatırlatalım.

1407306183_ios-8-beta-5-sms-relay.jpg

Health app: Apple'ın uzun zamandır uğraştığı HealthBook sağlık programına entegre çalışan bu özelliğin en önemli farkı öncelikle sizin sağlık kartınızı kilit ekranında göstermesidir. Önceden girdiğiniz sağlık bilgilerini başınıza beklenmedik bir durum gelmesi haline size yapılacak ilk yardım ekibine fikir vermesi belkide hayat kurtarıcı olabilir ne dersiniz?

1407306580_medical-id-locksceren2-576x1024.png

Klavye: iOS 8'in en önemli değişikliklerinden birisi kesinlikle klavyede olmuştur. Klavye artık sadece Apple'ın verediği değil marketten beğendiğiniz klavyeleri iOS platformjunda da kullanabileceksiniz. 

Sözcük tahmini ise iOS 8'in en gelişmiş özelliklerinden bir. Artık klavye sizin sözcüklerinizi öğreniyor ve buna göre tahminlerde bulunabiliyor. 

1407308044_ios8-beta-quicktype.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.