Mobil

iOS 8'in az bilinen veya gizli 10 özelliği

iOS 8'in bu özelliklerini biliyor musunuz?

iOS 8'in az bilinen veya gizli 10 özelliği

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS 8 yayınlandı ve yeni işletim sistemi hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor. Sizlere bu haberimizde, iOS 8 ile ilgili belki de çok fazla bilinmeyen özelliklerden bahsedeceğiz.

Aşağıda ve sonraki sayfalarda bu özellikleri inceleyebilirsiniz.

E-posta bildirimleri

iOS 8 ile gelen bir özellik sayesinde e-postanıza yanıt geldiğinde anında haberdar olabileceksiniz. Bunun için “beni haberdar et” seçeneğini seçmeniz yeterli oluyor. Böylece bir bildirim ile beklediğiniz bir e-postadan anında haberdar olabileceksiniz.

1411136292_added-notifications-for-replies-to-email-threads.jpg

Geliştirilmiş fotoğraf paylaşımı

Eğer Mesajlar uygulamasında kamera simgesine dokunursanız, anında son görüntülerden iMessage için bir veya daha fazla fotoğraf ekleyebilirsiniz.


1411136299_improved-photo-sharing-in-messages.jpg

Fotoğraf paylaşım menüsünü yönetme

Fotoğraflar uygulaması üzerinde bulunan ve paylaşılan fotoğrafların yerlerini istediğiniz düzenleyebilirsiniz. İhtiyacınız olmayanları devre dışı bırakabilirsiniz. Öğeleri bir parmağınızla tutup sürükleyerek hareket ettirebilirsiniz.


1411136305_managing-the-photo-sharing-menu-in-photos.jpg

Notlara fotoğraf ekleme ve metin düzenleme

Notlar uygulaması, notlarınıza fotoğraf eklemenizi sağlar. Ayrıca, kalın, italik ve metnin bölümlerini vurgulamak için altı çizili biçimlendirme mümkün.


1411136347_adding-photos-to-notes-formatting-text.jpg

Ayrıntılı pil istatistikleri

Daha önceki yazılarda vurgulandığı gibi, iOS 8 ile Ayarlar bölümünde aygıtın güç kullanımı hakkında ayrıntılı bilgilerin gösterildiği bir menü var. Anında hangi uygulamaların en çok pil gücünü kullandığını görebilirsiniz.


1411136362_detailed-battery-statistics.jpg

Kilit ekranında gösterilen acil sağlık bilgisi

Yeni Sağlık uygulaması sizin kişisel tıbbi kimliğinizi oluşturmanızı sağlar ve içerdiği hayati bilgileri kilit ekranında gösterilebilir. Böylece, iOS 8 cihazı bir PIN ile korunmakta bile olsa kullanıcının sağlık koşulları ve kan grubu gerektiği zaman başkaları tarafından görülebilir.


1411136369_emergency-health-information-shown-on-the-lock-screen.jpg

Health ile adım sayma

Sağlık uygulaması Health ile adımlarınızı sayabilirsiniz. Uygulama otomatik olarak adımsayar fonksiyonlarını çalıştırır. Bunun için Sağlık uygulamasını açtıktan sonra Spor ve Adımları aktif edin.


1411136376_health-is-already-counting-your-steps.jpg

Son zamanlarda silinen fotoğrafları geri getirme

iOS 8’de silinen fotoğraflar için bir tür "geri dönüşüm kutusu" mevut. Bir fotoğraf silindiğinde, bu "son silinen" adında yeni bir albüme taşınır. Daha sonra fotoğraf hakkında fikrinizi değiştirirseniz diye kurtarmak için 30 gün o albümde bekletiliyor.


1411136383_recently-deleted-photos-can-be-recovered.jpg

Safari'de Masaüstü sitesi seçeneği

iOS 8 ile Safari’ye ilave bir seçenek size mobil sürüm yerine masaüstü site görünümünü sunuyor.


1411136389_requesting-desktop-version-of-web-sites-in-safari.jpg

Varsayılan arama motoru olarak DuckDuckGo kullanma

Google kullanmak istemeyen kullanıcılar,  alternatif olarak DuckDuckGo gibi arama motorlarını kullanabilirler. Sadece Ayarlar> Safari uygulamasına gidin ve menüden istediğiniz arama motorunu seçin.


1411136396_using-duckduckgo-as-default-search-engine.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.