Mobil

iOS 9 iPhone'unuzu yavaşlattı mı? İşte hızlandırmak için ipuçları!

iOS 9 ile iPhone ve iPad'iniz yavaşladıysa, bu ipuçlarını deneyerek hızlandırabilirsiniz.

iOS 9 iPhone'unuzu yavaşlattı mı? İşte hızlandırmak için ipuçları!

Apple’ın yeni mobil işletim sürümü iOS 9 güncellemesi yayınlandıktan sonra kullanıcılar tarafından karışık tepkilere neden oldu. Bazıları iOS 9 güncellemesi ile iPhone ve iPad cihazlarının daha hızlı olduğunu söyleyenlerin yanı sıra, daha ağırlaştığını ve sorunlar oluştuğunu belirtenler de oldu.

Eğer iOS 9 güncellemesi sizin cihazınızı yavaşlatıyorsa, aşağıdaki ve sonraki sayfalardaki ipuçlarını deneyerek cihazınızın performansını hızlandırabilirsiniz.

Zorla yeniden başlat

Eğer cihazınızın performansı iyi değilse zorla yeniden başlatın. Bunun için Uyku/Uyandırma ve Home butonuna yaklaşık on saniye Apple logosunu görene kadar basılı tutun.

 1441864206_02.jpg

Özel efektleri azaltın

Parallex ve Hareket Azaltma etkisini kullanarak hareketli efektleri azaltabilirsiniz. Bunun için Ayarlar >> Genel >> Erişilebilirlik >> seçeneklerine gidin ve Hareket Azaltma seçeneğini açın.

Aynı şekilde iOS şeffaflık ve bulanıklık efektleri de pil ömrü ve performansını kötü yönde etkiler. Bulanıklık ve şeffaflık efektleri de azaltılarak performansı hızlandırabilirsiniz. Bunun için Ayarlar>> Erişebilirlik seçeneklerine gidin burada Kontrast arttırın ve Şeffaflık azaltın.

 1441864217_03.jpg

Arka plan yenilemesini durdur

Arka plan uygulaması yenileme etkin olduğunda arka plandan içerik almak için çalışan uygulamalar çoklu görev özelliklerinden biridir. Eğer buna ihtiyacınız yok ise kapatabilirsiniz. Bunun için Ayarlar>> Genel>> Arka Plan Uygulama Yenileme seçeneğini devre dışı bırakın.

 1441828558_apple-iphone-6s-all-the-official-images-2.jpg

Spotlight çıkış

Spotlight, Rehber, Müzik, Podcasts, mail ve daha fazlası gibi uygulamalar için içerik aramanızı sağlar. Eğer  bu özelliği istemiyorsanız  Ayarlar >> Genel >> Spotlight Search arama uygulaması işaretini kaldırın.

 1441828567_apple-iphone-6s-all-the-official-images-3.jpg

Siri kapa çeneni

IOS 9 ile Siri Öneriler, uygulamaları, insanları, yerleri ve arama yaparken daha yazarken önerilerde bulunur. Bu sizin yararlı bir uygulama değil ise ve performans sorunu ile karşı karşıya iseniz sadece Ayarlar >> Genel >> Spotlight Arama seçeneklerine giderek Siri Öneriler özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

 1441864297_09.jpg

Cihazınızı restore edin

Yedekleme yaparak güncellemeyi kurduysanız yedekleme ile ilgili sorunlar pil sorunu ve performans sorunu yapabilir. Bunun için  Ayarlar >> Genel iPhone'unuzu geri Resetleyin >> Tüm İçerik ve Ayarları silin ve yeni bir cihaz olarak ayarlamayı deneyin. Ama bunu yapmadan önce iTunes veya iCloud kullanarak iPhone yedeğinizi oluşturmayı unutmayın.

 1441828549_apple-iphone-6s-all-the-official-images-1.jpg

iOS 8’e geri dön

Eğer tüm bunları denediğiniz halde hala sorun yaşıyorsanız ve bir önceki sürüm de problem yaşamadıysanız iOS 8’e geri dönebilirsiniz.

 https://i.teknolojioku.com/data/news/500x320/1442581910_ios-9-gm-released-links-download-and-install-final-developer-version-apples-mobile.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.