Mobil

iOS 9 kısa süre içerisinde Lollipop'u yakaladı

iOS 9 kullanım oranı kısa süre içerisinde Android 5.0/5.1 Lollipop'u yakaladı.

iOS 9 kısa süre içerisinde Lollipop'u yakaladı

Apple’ın iki gün önce dağıtım işlemini başlattığı iOS 9 işletim sistemi kısa süre içerisinde %18.3’lük kullanım oranı yakaladı. Mixpanel tarafından yayınlanan verilere göre son olarak %90’ın üzerinde bir kullanım oranına ulaşan iOS 8, iOS 9 ile birlikte haliyle hızlı bir düşüş yaşamaya başladı.

iOS 9 48 saatlik dilimde Google’ın yaklaşık bir yıldır dağıtımda olan Lollipop sürümünü yakalamayı başardı. Google birkaç gün önce Android 5.0 ve 5.1 Lollipop sürümlerinin %18.1’den %21’e yükseldiğini açıklamıştı.

1442565234_ios-9-adoption-rates-table.jpg

iOS 9 güncellemesi alan modeller;

*iPhone 6/6 Plus, iPhone 5/S/C, iPhone 4S

* iPad Air 2, iPad Air, iPad 4, iPad 3, iPad 2

* iPad mini 3, iPad mini 2, iPad mini

* iPod Touch 6 , iPod Touch 5

iOS 9 ile gelen yenilikler;

  • Siri’ye daha fazla akıl: Hatırlatma özelliği sayesinde kullanıcıların unutmak istemediği etkinlikler Siri’ye söylenecek ve Siri bunları tanıtacak. Yeni Siri kullanıcılara tavsiyelerde de bulunacak.

  • Bilinmeyen numaraya son: iOS 9 kullanıcılarını bilinmeyen numaralar aradığında, işletim sistemi otomatik olarak saniyeden kısa bir sürede internetten bir araştırma yapacak. Apple içerisinde bu numara kayıtlı ise bilinmeyen numaranın altına ‘olabilir’ yazısıyla beraber numaranın sahibi ekranda görünecek.

  • Şarja 3 saatlik çözüm: Apple, iOS 9 ile batarya azaldığında kullanılacak yeni özellikle kullanıcıların bataryalarının ömrünü 3 saate kadar uzatabilmesi mümkün olacak.

  • ‘Haberler’ uygulaması: Haber kaynaklarındaki tüm içerikler tek bir uygulamada toplanacak. Kullanıcılar, seçtikleri ilgi alanları ve haber kaynaklarında yer alan içeriklere bu uygulama üzerinden ulaşabilecek.

  • iPad ekranları bölünecek: iOS 9 ile iPad’lere geliştirilmiş klavye ve çoklu ekran özelliği gelecek. Özel kısa yollara sahip bir klavyeye sahip olacak yeni iPad işletim sisteminde fiziksel klavye ile yapılanların hepsi iPad’in dokunmatik ekranında yapılabilecek. Buna ek olarak iPad’te çoklu uygulamalar daha rahat kullanılabilecek.

  • Toplu ulaşıma Apple desteği: iOS 9 ile haritalar uygulamasına toplu taşıma bilgisi (Transit View) özelliği geldi. Kullanıcılar toplu ulaşım araçlarının ne zaman geleceğini veya aktarmaların nasıl yapılabileceğini, bu Apple harita uygulaması üzerinden takip edebilecek.

  • Çizimle de not alınabilecek: Apple not alma uygulamasını da iOS 9 ile yenileyecek. Yeni uygulamada fotoğraf eklemek veya çizim yapabilmek mümkün.

  • İçilen suyu bile ölçecek: Apple iOS 9’da HealtKit sağlık uygulamasını da yenilendi. Apple Watch veya diğer sağlık ekipmanlarıyla yapılacak ölçümlerle içilen suyun miktarı bile buradan görüntülenebilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.