Mobil

iOS 9 Nasıl Yüklenir?

Haydi gelin iOS 9'u yükleyelim...

iOS 9 Nasıl Yüklenir?

Apple dün itibariyle yeni nesil mobil işletim sistemi iOS 9'u duyurdu. iOS 9 şu anda Beta sürecinde ve bu yazılımı yüklemek için Apple Geliştirici Programına dahil olmanız gerekmekte. Bir geliştirici değilseniz iOS 9'u yükleyemezsiniz...

Apple Geliştirici Programı'na dahil olmak istiyorsanız yıllık 99 dolar ödemek zorundasınız. Bunu kabul ediyorsanız buradan kayıt olabilirsiniz.

Beta sürümleri her daim sorunlu yaızlımlar olabilmektedir ve bu riski almanız Apple'ı hiçbir şekilde bağlamaz. Bundan dolayı iOS 9'u yüklemeden önce bir kez daha düşünmenizi öneririz.

iOS 9'u yüklemeden önce iCloud ve iTunes hesabınıza telefonunuzun ya da tabletinizin yedeğini almayı kesinlikle unutmayın.

Bu noktada iOS cihazınızda kullandığını parmak izi okumayı devre dışı bırakın basit Pin'de kaldırılmalı.

iOS 9 aşağıdaki cihazlar ile uyumludur, listeyi mutlaka kontrol edin.

  • iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5S, iPhone 5c, iPhone 5, iPhone 4S
  • iPad Air 2, iPad Mini 3, iPad Air, iPad Mini Retina, iPad 4, iPad 3, iPad 2, iPad Mini
  • iPod touch (5. nesil)

Öncelikle Apple Geliştiricler sayfanıza giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra Sertefikalar ve  Identifiers & Profiles sekmesine tıklıyoruz. Hemen altında cihazlar görünecek, siz kendi cihazınızı bulun ve (+) işaretine basın. 

Daha sonra sistem sizden cihazınıza ait 40 haneli UDID kodunuzu isteyecek. Bunun farklı farklı bulunma yöntemi var fakat en kolayı AppStore'dan "emonster" uygulamasını indirerek yapmaktır. Ücretsiz olan bu yaızlımı yükleyerek UDID kodnunuzu çıkan alana girin.

Çıkan ekranda SDK'ları göreceksiniz. iOS 9 olanın üstüne tılklayın ve sağ üst taraftaki Download yani İndir butonuna tıklayın. Dosya .ipsw şeklinde inecek. WinZip kullanarak dosyayı açın. Daha sonra iTunes programını çalıştırın ve iTunes'un son sürüme sahip olduğunuzdan emin olun.

Telefonunuzu PC'ye bağlayıp iTunes programını çalıştırın. iTunes'un sağ üst tarafında bulunan iOS cihazınızı seçin ve Özet sekmesine tıklayın.

Mac için seçenek tuşu, Windows için Shift tuşuna basılı tutun ve iOS cihazınızı üstüne tıklayarak Güncelle deyin. Daha sonra açılan pencerede daha önce indirdiğimiz .ipsw dosyasını seçip Aç deyin.

Bir süre sonra telefonunuz yeniden başlayacak ve iOS 9'a sahip olacaksınız...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.