İlk iOS sürümünde App Store yani herhangi bir uygulama marketi yoktu. iPhone’u yalnızca kutudan çıktığındaki uygulamalarıyla kullanmak mümkün oluyordu. Ancak iOS 2.0 ile birlikte App Store duyuruldu ve geliştiricilere açıldı. Bu yenilik ile birlikte mobil uygulama sektörü ortaya çıktı. Yazılımcılar kendi uygulamalarını App Store’a yükleyerek ciddi bir gelir kaynağı elde etmeye başladı. Mobil reklamcılığın temelleri burada atıldı.

Push bildirimler, Microsoft Exchange e-posta desteği, 3D grafikler ve 3 açılı sensörler ilk kez iOS 2.0 ile mobil platformlarda karşımıza çıktı.

iOS 3.0 aslında iOS 2.0’da yer alan çok sayıda hatanın giderilmesi ve iyileştirmeyi içeriyordu. Kopyala, yapıştır, geri al gibi özelliklerin yanı sıra yatay klavye, adres tarifli navigasyon desteği (Apple Maps o dönemde yoktu ancak App Store üzerinden indirilen navigasyon uygulamaları vardı), MMS desteği, video kaydı, Spotlight gibi özellikler ilk kez iOS 3.0 ile karşımıza çıktı. iOS 3.0 ile birlikte iPhone 3Gs modeli de duyurulmuştu. iPhone 3Gs modeli önceli iPhone 3G modeline göre direkt olarak 2 kat daha fazla performans veriyordu.

iOS 4.0 sürümünde 100’den fazla yenilik ve iyileştirme vardı ancak en dikkat çeken yenilik ilk etapta çoklu görev yöneticisi oldu. Geliştiricilerin ısrarla üzerinde durduğu çoklu görev yöneticisi ilk olarak iOS 4.0 sürümünde karşımıza çıktı. Aynı anda 7 farklı uygulamanın servisleri arkaplanda çalışabiliyor ve kullanıcı istediği uygulamaya ana ekran tuşuna iki kez basarak geçebiliyordu.

Bir diğer yenilik FaceTime oldu. Sadece Wi-fi üzerinden Apple kullanıcıları arasında görüntülü görüşme yapılabilir hale geldi. Hücresel veri üzerinden görüntülü görüşme desteği sonradan eklendi.

Geliştiricilere yönelik olarak iAd reklam servisi duyuruldu. Geliştiriciler kendi uygulamaları içerisinde Apple’a bağlı olarak iAd servisiyle reklamlar gösterebiliyor ve ek gelir elde edebiliyordu.

iOS 5.0 sürümü 200’den fazla yenilik ile üzerinde en çok çalışılan iOS sürümü oldu. Siri, iMeesage ve bildirim merkezi en dikkat çeken yeniliklerdendi. Siri, akıllı telefon sektöründe görülen ilk akıllı sesli asistan uygulaması oldu. Tabii ki o dönem ilk olarak İngilizce desteği sunuyordu.

iMessage ise o dönem çok popüler olan BBM’e adeta göz dağı verdi. Sadece Apple kullanıcıların iPhone, iPad, iPod ve Mac arasında internet üzerinden mesajlaşmasına olanak tanıyan iMessage yine iOS 5.0 ile görülen bir yenilikti.

Bir diğer önemli yenilik bildirim merkezinde kendini gösterdi. Giderek daha çok kullanılan bildirim merkezine Twitter ve Facebook kısayolları eklendi. Böylece sosyal ağlarda durum güncellemesi yapmak çok daha pratik bir hal aldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.