Mobil

iOS ve Android'in Amerika'daki yarışında kim önde?

Markalar bazında Apple, Samsung'un önünde.


ComScore tarafından yayınlanan rapora göre Amerika’da Android işletim sisteminin üstünlüğü mayıs sonu itibariyle devam ediyor. Son olarak Şubat 2014’te %52.1 pazar payı elde eden Android, mayıs sonu itibariyle bu oranı korumayı başardı. Apple’ın iOS işletim sistemine göz attığımızda Şubat 2014’te %41.3 olan kullanım oranı mayıs sonunda %41.9’a yükseliyor. Dünya genelinde 24 ülkede iOS’u geride bırakmayı başaran Microsoft Windows Phone, Amerika pazarında ise henüz rakipleriyle rekabet edecek seviyede değil. Şubat 2014’te %3.4 olan pazar payı mayıs ayı sonunda aynı oranda kalmaya devam ediyor. Dünya genelinde kan kaybetmeye devam eden BalckBerry'nin Amerika pazarındaki varlığı da gün geçtikçe eriyor. Son olarak elde edilen pazar payı %2.3 olarak açıklandı. Nokia'nın desteğini kestiği Symbian ise birkaç ay içerisinde Amerika pazarında yok olacak gibi görünüyor. 

1404459755_45.jpg

Amerika’da mobil pazarın %70’ini akıllı telefonlar oluşturuyor. Üreticiler tarafında ise Apple’ın liderliği devam ediyor. Akıllı telefon kategorisinde iPhone modelleriyle yer alan Apple, Amerika’daki akıllı telefon pazarının %41.9’unu elinde bulunduruyor. Şubat ayı ile karşılaştırıldığında %0.6’lık bir büyüme söz konusu. Benzer bir büyüme Samsung cephesinde de yaşanıyor. Mart 2014’te %27 olan pazar payı mayıs sonunda %27.8’e yükseldiği görülüyor. 

Üçüncü sırada yer alan LG’de bir miktar düşüş söz konusu. Son yayınlanan raporda Güney Koreli üreticinin elde ettiği pazar payı %6.5 seviyesinde. Motorola %6.3 ile dördüncü sırada yer alırken, %5.4’ten %5.1’e gerileyen HTC ise listenin beşinci sırasında yer alıyor. 

1404459765_44.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.