Mobil

iOS'dan ödünç alınmış Android M özellikleri!

Bu Android M özellikleri, iOS'da zaten vardı.

iOS'dan ödünç alınmış Android M özellikleri!

Google, bu yıl düzenlediği Google I/O etkinliğinde Android’in yeni sürümü Android M’i tanıttı ve özelliklerine dair oldukça geniş bilgiler verdi. Hemen ardından Apple, geçtiğimiz günlerde yeni mobil işletim sürümü iOS 9’u WWDC 2015 konferansında tanıttı ve hemen ardından geliştirici sürümünü yayınladı.

Tamamen dürüst olmak gerekirse, birbirine en büyük rakip olan tanıtılan mobil işletim sistemleri Android M ve iOS 9 kesinlikle görsel platform üzerinde fazla durulmadan, pil yönetimi ve genel özellikler açısından dikkate alınmış. Her iki sürümde temel düzeyde kullanıcı deneyimini geliştirmek amacı ile tasarlanmış.

1434099820_apple-android.jpg

Google Android M ile yeni özellikler tanıttı ancak, bazı özellikler Apple’ın iOS işletim sisteminde daha önce zaten mevcuttu. Sizlere bu haberimizde, iOS üzerinde daha önceden mevcut olan yeni Android M özelliklerinin bir listesini sunacağız.

"Android'de zaten olan iOS 9 özellikleri" çok yakında! Bizi takip etmeye devam edin :)

Sonraki sayfalarda bu özellikleri inceleyebilirsiniz.


Uygulama izinleri

Şimdiye kadar kullanıcılar Android üzerinde uygulamalara toplu olarak izin veriyordu. Ancak Android M ile bu değişti. iOS işletim sisteminde mevcut olan tek tek izin verme olayı Android’e geldi. Android M ile uygulamaların izinleri tek tek seçilebilecek. Buna örnek verecek olursak, WhatsApp zerinde bir sesli mesaj göndermek istediğinizde mikrofona veya kameraya erişmek için uygulama sizden tek tek izin isteyecek.

1434099845_app-permissions.jpg

Metin seçme menüsü

Bir Android kullanıcısı iOS’un aksine  bir metin dizesini kopyalamaya çalıştığında, ekranın üst kısmında mevcut bir bar ile karşılaşır.  Bu bar da bulunan kes, kopyala, yapıştır seçenekleri kayan çubuk ile değişti. Peki bu özelliğin nereden geldiğini tahmin edebiliyor musunuz? Tabii ki de iOS!

1434099862_floating-text-selection-menu.jpg

Yerli parmak izi sensörü desteği

iOS 2013 yılından bu yana parmak izi tarayıcı için destek sunuyor ancak bu özellik Android M ile Android platformuna eklendi.

1434099883_native-fingerprint-sensor-support.jpg

Pil tasarrufu

Android M'nin yeni pil tasarrufu özelliği, temelde iOS üzerinde yıllardır bulunuyor.

1434099916_doze.jpg

Rahatsız Etmeyin Modu

iOS üzerinde bulunan Rahatsız Etmeyin Modu, birisi sizi üç dakika içinde iki kez ararsa uyarı veriyor. Google bu özelliği bu yıl Android M kullanıcılarına sunuyor.

1434099938_repeat-caller-alerts-in-do-not-disturb-mode.jpg

MIDI desteği

iOS yıllardır Müzik Aleti Dijital Arabirimi MIDI için destek sunuyor ancak, Google bu özelliği Android M ile sundu. Bu özellik sizin telefonunuzda elektronik müzik aleti görevi yapar ve çeşitli sesler üretmenize izin verir.

1434099958_midi-support.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.