Mobil

iOS'un Android'den daha iyi olduğunu gösteren 10 şey

Dün yaptığımız anketin sonucunda Android'in iOS'tan üstün olan noktalarını değerlendirmiştik.Şimdi de olayı diğer açıdan ele alıyoruz.

iOS'un Android'den daha iyi olduğunu gösteren 10 şey

Dün Facebook sayfamızda yaptığımız "Android mi daha iyi, yoksa iOS mu?" oylaması sonucunda ortaya çıkan sonuca göre Android'in iOS'a göre üstünlüklerini sıralamıştık.İlgili habere tıklayarak ulaşabilirsiniz.Bugün ise olaya diğer açıdan bakarak tersi durumu inceliyoruz.

Uygulamalar genelde iOS'a Android'ten daha önce geliyor ve tasarım olarak daha iyi görünüyorlar


1470771933_uygulamalar.jpg


Her iki işletim sisteminde de popüler olan uygulamalar, revaşta olan yada olabilmesi muhtemel çoğu uygulama hala iOS platformuna daha önce geliyor.Çoğu zaman bu uygulamaları her iki platforma da aynı anda geliyor gibi düşünüyor olsakta durum aslında böyle değil.Bunun en güzel örneği son zamanlarda adını sıkça duyduğunuz Prisma uygulaması.Prisma kısa zamanda daha Android'e gelmemişken popüler olmayı başaran başarılı bir fotoğraf düzenleme uygulaması.Bunun gibi çoğu uygulamayı iOS kullanıcıları daha önce deneyimleyebilme şansını elde edebiliyor.Bunu sadece uygulamalar için söylemek yanlış olur.Bir uygulamanın en yeni özellikleri de önce iOS'a geliyor.Bu konuda da Snapchat ve Spotify uygulamalarını örnek gösterebiliriz.

Bunun dışında bir uygulama iOS ve Android için etkin olduğunda daha iyi bir tasarıma sahip oluyor ve dolayısıyla daha estetik görünüyor.

Daha hızlı ve daha yeni sistem güncellemeleri


1470772027_sistem-guncellemesi.jpg


Bu noktada söylememiz gereken en önemli nokta Apple'ın sistem güncellemelerinin 3 yıla kadar geriye dönük desteği.Bu noktada iPhone 4S'in iOS 9'u desteklediğinin örneğini verelim.Bir başka örnek ise iOS 10'un iPhone 5'i de destekleyecek olması.Ayrıca Apple bir güncelleme yayınladığında bütün cihazlara ulaşması daha az zaman alıyor.

Android tarafına baktığımızda ise eğer 18 aydır kullandığınız bir Android cihaz varsa elinizde, en yeni sistem güncellemelerini almak için akıllı telefonunuzu daha üst bir modelle değiştimek zorundasınız.Fakat Google Nexus cihazlar için sistem güncellemelerini 2 yıl geriye dönük olarak yayınlayacığının sözünü vermiş olsada 3 yıllık geriye dönük desteğiyle iOS yine önde.

Diğer cihazlarla daha uyumlu çalışabilme


1470772101_diger-cihazlarla-uyumlu-calisabilme.jpg


Eğer bir iPhone'a, Mac'e yada iPad'e sahipseniz bu cihazlar arasında daha uyumlu çalışabilirsiniz.Hızlı ve kolay bir şekilde fotoğraflarınızı senkronize edebilir, iPad'iniz veya Mac'iniz üzerinden gelen çağrıları cevaplayabilirsiniz.Ayrıca iPhone'unuz üzerinden bir görev açtığınızda bu göreve daha sonra iPad'iniz veya Mac'iniz üzerinden devam edebilirsiniz.

Android tarafında ise bir üçüncü taraf uygulamaya dayanmadan bu işlemleri gerçekleştirmeniz pek mümkün değil.

Gereksiz uygulamalara iPhone'da yer yok


1470772174_gerekszi-uygulamalar.jpg


Bir Android cihaz satın alındığınızda içerisinde üreticinin yada telekom şirketinin çoğu kişi tarafından gereksiz görünen uygulamalarının yerleştirilmiş olduğunu görürsünüz.İşin ilginç tarafı ise bu uygulamaların bazılarını kaldıramıyor oluşunuz.Fakat bir iPhone satın aldığınızda bu tür uygulamalara rastlamanız mümkün değil.

Diğer iPhone'larla istediğiniz herşeyi daha kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz


1470772228_diger-iphonelarla-herseyi-paylasabilirsini.jpg


Eğer siz ve arkadaşınız bir iPhone sahibiyse onunla bişeyleri paylaşmak biraz daha kolay.Örneğin arkadaşınızla konumunuzu paylaşmak istediniz, bunu yapmak için bir mesajınız yeterli.Bir fotoğraf, link yada dosyayı da benzer şekilde Airdrop ile kolay bir şekilde paylaşabilmeniz mümkün.Bu küçük bişey olarak görünebilir gözünüze fakat ya arkadaşınız bir Android kullanıyorsa? iPhone'daki gibi bu özelliği aynı kolaylıkla kullanabilmesi için birkaç uygulama indirmesi gerekiyor.Samsung bu olayı Marshmallow güncellemesinden sonra biraz daha kolay bir hale getirsede iPhone bu konuda hala daha iyi.

iPhone'ların ikinci el satış politikası daha iyi


1470772369_iphone-2.-el.jpg


Örneğin elinizde 3 yıllık bir iPhone var.Akıllı telefonunuzu değiştirmeye ve katkı yapması için mevcut telefonuzu satmak istediniz diyelim.Bu durumda bir Android kullanıcısından çok daha şanslısınız.Çünkü iPhone'un ikinci el piyasası oldukça iyi durumda.Aynı durumda bir Android kullanıcısı telefonunu sattığında alacağı para sizinkinden çok daha az seviyede kalır.Sözün özü iPhone bir Android'ten daha kaliteli bir ikinci el fiyat politikasına sahip.

iPhone çoğu Android'ten daha iyi bir bağlantı sistemine sahip


1470772531_baglanti.jpg


Apple akıllı telefonlarında çoğu Android akıllı telefondan farklı olarak cihaz senkronizesi ve şarj için çift yönlü Lightning bağlantısını kullanıyor.Bu çoğu Android'in kullandığı Micro USB standartından çok daha üstün bir bağlantı yöntemi.Bir Lightning bağlantı kablosunu iPhone'unuza takarken çift taraflı işlev görebilmesi sebebiyle zorlanmanız yada cihazın girişini istemeden zorlamanız pek mümkün değil.Fakat çoğu Android telefonun bağlantı girişi sırf bu sebeplerden dolayı zarar görüyor.

Apple'ın müşteri hizmetleri daha iyi


1470772582_apple-store.jpg


Eğer iPhone'nunuzda bişeyler yanlış gitmişse yada ekranı kırıldıysa bir Apple Store birkaç saat içinde derdinize derman olabilir.Hemde iki gün beş gün yada onbeş gün telefonsuz kalmayarak(!)

iPhone'un kullanımı birçok kullanıcı için hala daha pratik ve daha kolay


1470772635_iphone-daha-pratik.jpg


iPhone'lar Android'lere göre kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilecek şekilde yazılım hatalarını daha az bulunduruyor.Örneğin bir Android kullanıcısı akıllı telefonunda bir hatayla karşılaştığında bunun giderilmesi için Google'ın yada üreticisinin yayınlayacağı güncellemeyi beklemek zorunda.Hatta Anroid'iniz biraz eskiyse yapabileceğiniz birşey kalmıyor.(Root dışında).iPhone ise bu konuda şüphesiz bir şekilde daha başarılı.

Bunun dışında örneğin bir arkadaşınız yeni bir iPhone aldı.Ona iPhone'un nasıl kullanıldığını göstermeniz ve onun bunu pratik bir şekilde anlayabilmesi daha kolay.Ama eğer ki arkadaşınız bir Android aldıysa geçmiş olsun.

iPhone düşük donanımla bile daha iyi performans sağlar


1470772714_iphone-donanim.jpg


iOS işletim sistemi yapısı gereği Android işletim sistemine göre daha iyi donanım tasarrufuna sahip.Bir Android'e güncelleme geldiğinde daha fazla donanım kullanacak şekilde şişerken sadece 1GB RAM kullanan bir iPhone'da donma yada kasma görmeniz oldukça düşük bir ihtimal.

Bonus:iPhone daha kaliteli bir uygulama platformuna sahip


1470772776_android-ios-10-onemli-fark-b640x360.jpg


Android işletim sistemine uygulama sağlayan Google Play mağazasında App Store'a göre çok daha fazla uygulama yer almasına rağmen mağazalarda yer alan uygulamaların genel kalitelerini karşılaştırdığınızda App Store'un açık ara önde olduğunu görebilirsiniz.Bunun dışında her iki platformda da yer alan bazı popüler uygulamaların iOS üzerinde daha iyi çalıştığına tanıklık edebilirsiniz.App Store geliştiricilerin uygulamaları konusunda daha sıkı kurallara sahip olduğu için dolayısıyla kalite Google Play'e göre daha iyi seviyede.

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.