Mobil

iPhone 13 gelince eski modeller ucuzladı mı?

iPhone 13 modellerinin tanıtılmasıyla beraber halen satışta olan eski iPhone modellerinin fiyatında değişiklik olup olmadığını araştırdık.

iPhone 13 gelince eski modeller ucuzladı mı?

Apple, dün internet üzerinden düzenlediği bir etkinlikte iPhone 13 modelleri ile iPad mini, yeni nesil iPad ve Apple Watch Series 7 akıllı saatini tanıttı. Yeni ürünlerin tanıtılmasıyla beraber önceki modellerin fiyatlarında bir indirim olması bekleniyordu.

iPhone 13 gelince eski modeller ucuzladı mı?

Peki gerçekten de bu tarz bir beklenti doğru çıktı mı? Yani iPhone 13 duyurulduğu için iPhone 12 ya da iPhone 11 gibi modellerin fiyatlarında indirim oldu mu? Bu sorunun şimdilik hayır. Zira yeni model her ne kadar tanıtılmış olsa da piyasaya sürülmediği ve satışta olmadığı için şimdilik fiyatlarda bir indirim görülmüyor.

iPhone 11 Türkiye fiyatı

Türkiye'de iPhone 11 modeli iki farklı şekilde satılıyor: Birincisi aksesuarlı, ikincisi aksesuarsız. Haliyle aksesuarlı olan sürüm biraz daha pahalı. Fiyat araştırma sitelerine baktığımızda aksesuarlı 64 GB depolama kapasiteli iPhone 11 modelinin fiyatının 7.750 TL'den başladığını görüyoruz. Bu rakam renge göre değişiyor. Aynı depolama kapasitesinde ama aksesuarsız (kulaklık ve adaptör olmadan) satılan iPhone 11 modelinin fiyatı ise 7.042 TL'den başlıyor. Bu fiyatların birkaç gündür böyle olduğunu ve düşme eğiliminde olmadığını belirtelim.

iPhone 13 gelince eski modeller ucuzladı mı? - Resim : 1

Resmi Apple mağazasındaki fiyatın ise (kutudan sadece USB -C Lightning kablosu çıkıyor) 7.999 TL olduğunu belirtelim.

iPhone 11 Türkiye fiyatı

Halen Türkiye'de satışta olan iPhone 12 modelinin fiyatı ise 64 GB için 9800 TL civarında. Bu modelin tek bir kutu içeriği olduğu için aksesuarlı ya da aksesuarsız seçenekleri bulunmuyor. Fiyatların da birkaç gündür aynı seviyede olduğunu belirtelim.

iPhone 12 modelinin 64 GB kapasiteli sürümünün Apple internet sitesindeki fiyatı ise 10.999 TL.

Bu arada yukarıda verdiğimiz rakamlar Apple Türkiye garantili satıcılardan alınmıştır. Gördüğünüz gibi Apple internet sitesi üzerinden iPhone modeli satın almak 1000 TL'ye yakın daha fazla ödeme yapacağınız anlamına geliyor.

Eski nesil iPhone fiyatları ne zaman düşer?

Yeni iPhone modelleri Türkiye'de 1 Ekim'den itibaren satışa sunulacak. Muhtemelen bu tarihe yakın ya da bu tarihten hemen sonra iPhone 11 ve iPhone 12 modellerinin fiyatlarında ciddi bir düşüş olacaktır. Beklentimiz bu düşüş oranının en az yüzde 10 en fazla yüzde 15 olacağı yönünde.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.