iPhone 14 Apple'a pahalıya patladı!

Teknoloji devi Apple iPhone 14 üretimi için daha önceki serilere harcadığından çok daha yüksek miktarlarda harcama yapıyor. İşte detaylar.

iPhone 14 Apple'a pahalıya patladı!

Apple geçtiğimiz dönemlerde yepyeni iPhone serisi iPhone 14'ü piyasaya sürdü. Ancak şirket hem beklentileri tam anlamıyla karşılamayadı hem de maliyet açısından zor duruma düştü.

Nikkei Asia, en yeni iPhone'ların bileşen fiyatlarının %20 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı. iPhone 14 Pro Max'in üretimi, önceki modelin 461 $ maliyetinden büyük bir artışla 501 $'a mal oluyor ve bunun ana nedeni, yalnızca 110 $'a mal olan A16 Bionic çip.

iPhone 14'ün üretimi Apple'a pahalıya patladı!

iPhone 14 Apple'a pahalıya patladı! - Resim : 1

Şirket yeni telefon serisi ile hem kullanıcıları hayal kırıklığına uğrattı hem de maliyetler açısıdan zor günler yaşıyor. Nikkei, Pro Max modelinin fiyatlarının, modelin 2018'de piyasaya sürülmesinden bu yana 400 ila 450 dolar arasında değiştiğini belirtti. Haber sitesi, Apple'ın ABD fiyatlarına dokunmadan üretim maliyetinde bir darbe alması durumunda, şirketin kârda büyük olasılıkla bir darbe alacağı şeklinde mantıklı bir varsayımda bulundu.

A16 Bionic çip, iki Pro olmayan modelde de mevcut olan önceki A15'ten 2,4 kat daha pahalı - iPhone 14 ve iPhone 14 Plus. Fiyat artışının bir başka nedeni de, Sony'nin %30 daha büyük, ancak %50 daha pahalı olan ve 15 $ ham maliyete ulaşan yeni CMOS sensörleri. Apple ayrıca ekranlarını birkaç yıldır devam eden bir anlaşma olan Samsung Display'den alıyor. ABD merkezli şirketlerin iPhone 14 cihazlarının bileşenleri, toplam maliyetin neredeyse üçte birini oluşturuyor ve 2021'e kıyasla %10 arttı.