iPhone 14 daha çıkmadan zamlandı! İşte muhtemel fiyatı

Akıllı telefon dünyasının en önemli serilerinden biri olan iPhone, çok yakında yeni modeli iPhone 14’e kavuşacak. Ancak Apple’ın yeni telefon modeli için başka planları olabilir!

iPhone 14 daha çıkmadan zamlandı! İşte muhtemel fiyatı

Dünyanın en önemli akıllı telefon üreticilerinden biri olan Apple, uzun bir süredir iPhone serisiyle piyasayı domine eden bir marka. Her ne kadar bu akıllı telefon modeli ülkemizde sürekli değişen ve birkaç istisna dışında da aslında hep yukarı yönlü hareket eden fiyatıyla dikkat çekse de, aslında durum sadece bize özel.

Konuyu biraz daha açacak olursak, genelde Apple, Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni satışa sunduğu iPhone modelinin standart versiyonunu 799 dolardan satışa sunar. Yani her sene fiyatlarda bir farklılaşma ya da yeni model geldi diye bir fiyat yükseltmesi söz konusu olmaz. Bunun yerine örneğin iPhone 12 799 dolara satılırken, yeni model olarak iPhone 13 çıktığında artık 799 dolara bu telefon satılır, iPhone 12’nin fiyatı ise genelde 100 dolar kadar ucuzlar.

iPhone 14 daha çıkmadan zamlandı! İşte muhtemel fiyatı

İşte Apple’ın hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de Avrupa’da böyle bir satış politikası takip edebilmesinin sebebi söz konusu ülkelerde bu seneye kadar enflasyonun sıfıra yakın olmasıyken, ülkemizde fiyatların sürekli dalgalanmasının sebebi ise döviz kurundaki oynaklık ve yüksek enflasyondur.

Bununla birlikte pandemiden çıkan dünyanın genel problemi haline gelen enflasyon, Amerikalı teknoloji devinin çıkış fiyatlarında da bir güncelleme yapmasına neden oldu. Apple’a yakın kaynaklardan alınan haberlere göre, Eylül ayında tanıtılacak olan yeni modelin standart versiyonu 799 dolardan değil 899 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak. Tabi bu fiyat artışı da, bir silsile halinde diğer bütün model ve versiyonları etkileyecek. Akıllara gelen soruysa aynı: Türkiye’de iPhone 14 ne kadar olacak?

Şu an ülkemizde satılan en uygun iPhone 13 fiyatı (128GB) 22.499-TL. Yani eğer bu fiyat güncellemesi olmasıydı ve iPhone 14 bugün çıksaydı muhtemelen fiyatı bu seviyelerde olacaktı. Bununla birlikte, bugünden itibaren döviz kurunun hiç artmadığını, enflasyonun da yerinde saydığını kabul edecek olursak (artık ne kadar mümkünse) yeni 100 dolarlık artış yüzünden iPhone 14’ün standart versiyonu için biçilen değer 24.999-TL civarı olacaktır.

Ancak Eylül ayına kadar döviz kuru artmaya devam eder, enflasyon rakamları da şimdilik gibi çılgın atarsa, işte o zaman iPhone 14’ü 30.000 liranın üzerinde bir seviyeden fiyatlanmış olarak görebiliriz.