iPhone 15 Pro yeni güncellemesiyle rahata kavuştu

Uzun süredir başta ısınma problemi olmak üzere pek çok şikayetle adı anılan iPhone 15 Pro, yeni güncellemesi sonrası rahata kavuşmuşa benziyor.

iPhone 15 Pro yeni güncellemesiyle rahata kavuştu

Apple, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max için termal yönetim ve sürdürülebilir yük altında düşen performans eleştirilerine bir çözüm getirmiş gibi görünüyor. Şirketin, bu yeni modeller için yayınladığı iOS 17.0.3 güncellemesi, kullanıcıların karşılaştığı ısınma ve performans düşüklüğü sorunlarını büyük ölçüde azaltmayı hedefliyor.

Çinli inceleme uzmanı "Ah Zheng Is Very Hard"ın gerçekleştirdiği testler, bu güncellemenin gerçekten de oldukça faydalı olduğunu ortaya koymakta. Örneğin, Geekbench 6 üzerinde yapılan GPU testlerine göre, iOS 17.0.3 ile iPhone 15 Pro Max, önceki sürüme (iOS 17.0.2) göre daha yüksek bir puan almayı başardı: 27,163'ten 27,381’e bir artış gözlemlendi. CPU skorlarında büyük bir değişiklik olmasa da, bu fark özellikle oyun performansında kendini gösteriyor.

iPhone 15 Pro Max üzerinde iOS 17.0.3 ile oynanan Honor of Kings oyunu, ortalama 116.9 FPS (kare per saniye) ile oldukça akıcı bir deneyim sunarken; iOS 17.0.2 sürümü ile bu oran 105.4 FPS seviyesinde kalmıştı. Karşılaştırma adına, geçen yılın modeli olan iPhone 14 Pro Max, bu oyunu iOS 17.0.3 ile ortalama 103 FPS hızında çalıştırabiliyor.

iPhone 15 Pro yeni güncellemesiyle rahata kavuştu

Isı yönetimi konusunda da iyileştirmeler gözlemleyen Ah Zheng, güncellemenin ardından oyun oynama sırasında telefonun arkasındaki sıcaklığın 1°C, ön tarafındaki sıcaklığın ise 0.6°C düştüğünü bildiriyor. Diğer oyunlarda da benzer durumlar söz konusu; Genshin Impact ve NiShuiHan oyunlarında 2°C’nin üzerinde bir soğuma kaydedilmiş, fakat bu oyunlara ait FPS verileri paylaşılmamış.

Öyle ki, bu termal yönetim ve performanstaki artış, oyun oynamanın yanı sıra, video renderlama gibi işlemciyi yoğun kullanan diğer uygulamaları da olumlu yönde etkiliyor olabilir. Apple'ın bu güncellemesi ile kullanıcılar, daha stabil ve düşük ısıda bir performans deneyimi yaşayabilecek gibi duruyor.

Bundan dolayı, iPhone 15 Pro veya iPhone 15 Pro Max sahiplerine, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için iOS 17.0.3 güncellemesini yapmalarını kesinlikle öneriyoruz.