Mobil

iPhone 4S ve iPhone 4 karşılaştırması

Bildiğimiz üzere Türkiye pazarına yeni giren iPhone 4S'leri bir de biz test edip iPhone 4 ile arasındaki farklıkları karşılaştıralım dedik. Ayrıntılar haberimizde.


Herkesin bildiği gibi Apple iPhone 5 çıkaracak diye beklerken, bir anda iPhone 4S piyasaya çıktı. Peki Apple 4S'i piyasa çıkardı ama iPhone 4 ile arasındaki farklar neler haydi gelin bir bakalım.


Karşılaştırmamızı; işlemci özellikleri karşılaştırması, ekran özellikleri karşılaştırması, güç seçenekleri karşılaştırması, ortam özellikleri karşılaştırması, uygulama desteği karşılaştırması ve iletişim gücü karşılaştırması olarak altı başlık altında topladık.


İşlemci Karşılaştırması

1 GHz frekans hızına ve 512 MB bellek donanımına sahip Apple A4 işlemci modeliyle satışa çıkarılan iPhone 4 modeli önceki sürüme kıyasla çok hızlandığı görülmüştü. Aynı frekans ve bellek donanımına sahip çift çekirdekli  Apple A5 işlemcisi iPhone 4S cihazının genel performansını 2, grafik performansını 7 katına kadar çıkartabiliyor.
Ekran Özellikleri Karşılaştırması

İki cihazın ekran donanımları aynı olmasına rağmen işlemci farkı sebebiyle iPhone 4S hem daha canlı hemde yaklaşık 7 kat daha iyi grafik performansı gösteriyor. iPhone 4S ile iPhone 4'ün ekran çözünürlükleri, boyutları, ve renk sayısı aynıdır.


1326708096_iphone4s.jpg


Güç Seçenekleri Karşılaştırması

Apple'ın yeni cihazından beklenildiği gibi iPhone 4S daha uzun süren batarya ömrü sunmuyor. Apple'ın açıklamasına göre bunun en büyük sebebi işlemcinin çift çekirdek olmasıdır. iPhone 4'te 300 saat olan bekleme süresi, iPhone 4S'te 200 saate düşmüştür. İki cihaz arasında pil açısından da yapısal farklılıklar mevcut. iPhone 4 cihazı kullanımı yaygın olan Li-on pil kullanırken, iPhone 4S cihazı genelde uzaktan kumandalı elektronik cihazlarda ve müzik çalar gibi mobil cihazlarda kullanılan, alışılageldiğimiz şarj etme alışkanlıklarımızın dışında kalan bir pil yapısıdır.


Ortam Özellikleri Karşılaştırması

İki cihazı birbirinden farklı kılan önemli farklardan biri de kamera donanımıdır. iPhone 4 cihazı 5 MP Autofocus özellikli 5x yakınlaştırma yapabilen arka kamera kullanırken, iPhone 4S cihazı 8 MP Autofocus özellikli 5x yakınlaştırma yapabilen arka kamera kullanmaktadır. iPhone 4 cihazı HD video çekimini 720p gücünde yaparken, iPhone 4S cihazı 1080p gücünden HD video çekebilmektedir.


1326708365_iphone-4-paramparca-1.jpg


Uygulama Desteği Karşılaştırması

İki cihaz arasındaki önemli farklardan biri iOS5 ve A5 işlemci destekli bazı uygulamalar. iPhone 4S cihazıyla beraber gelen Siri uygulaması asistan görevi yaparak cihazın çok önemli özelliklerini ön plana çıkartıyor. Siri uygulaması şuan için İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak birçok komutu algılıyor haritayı kullanarak istediğiniz yere sizi yönlendiriyor. Ses komutu ile takviminize hatırlatıcı yada toplantı notu ekleyebiliyorsunuz. İkinci yazılım özelliği görsel olarak iPhone 4S cihazında tema kullanabiliyor olmanız.İletişim Gücü Karşılaştırması

iPhone 4 cihazı Bluetooth 2.0 teknolojisini kullanırken, iPhone 4S cihazı yeni teknoloji olan Bluetooth 4.0 teknolojisini kullanıyor. Bluetooth 4.0 teknolojisinde yayılan dalga boyu artıyor ve kullanılan enerji yeni teknoloji sayesinde minimum seviyeye indiriliyor. iPhone 4S 14.1 mbps download hızı erişim ile internet erişimi hızı desteklediği lokasyonlarda 2 kat artmış olacaktır.

1326708235_apple-iphone4.jpg

iPhone 4S ve iOS5 Genel Sorunlar

iOS 5 işletim sisteminin ilk çıkışından sonra yüklendiği tüm cihazlarda şarj problemi yaşandığı biliniyor. iOS5 yüklü olarak gelen iPhone 4S' in şarj sorunun daha fazla yaşadığı kullanıcılar tarafından paylaşıldı. iPhone 4S'in bazı uygulamaları kullanırken çöktüğü ve çok ısındığı biliniyor.

Evet siz değerli Teknolojioku okuyucuları, sizin için yaptıgımız karşılaştırmada çıkan sonuçlar bunlar, eğer iPhone 4 sahibiyseniz 4S almanızı tavsiye etmeyiz çünkü aralarında çok da büyük farklar yok fakat ilk defa iPhone alıyorsanız yada iPhone'un daha eski bir modelini kullanıyorsanız almanızda bir sakınca yok, bizim görüşlerimiz bu yönde.Yorumlar
gul
cok tesekur edrim billgileriniz icin,gercektende pek bi fark yok mus:)
Cevapla
Misafir
çok harika bır telefon
Cevapla
Misafir
offf fenaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.............
Cevapla
Misafir
offf ışte buuuuuuuuuuuuuuu
Cevapla
Misafir
Fena bşey ya :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.