Mobil

iPhone 5 Nano-SIM kart ile geliyor!

Apple'ın yeni nesil iPhone'da nano-SIM kart teknolojisine olacağı doğrulandı.


Apple, merakla beklenen telefonu iPhone 5'i bu sonbahar kullanıcıların beğenisine sunacak. Belkide piyasadaki bütün telefonlardan bile daha yüksek uç olarak üretilecek telefonun bazı kuralları da değiştireceği söyleniyor.

Bu kurallardan birinin de nano-SIM kart olduğu düşünülüyor. Avrupalı mobil hizmet sağlayıcılarının nano-SIM stokuna başlaması iPhone 5'in nano-SIM kullanacağı konusundaki şüphelerin artmasına neden oldu. Nano-SIM, Micro SIM'den yaklaşık yarı yarıya daha küçük yapıya sahip. Geçtiğimiz aylarda nano-SIM mobil standart olarak kabul edilmişti.

1342797269_nanosim002.jpg

Nano-SIM'in 2013 yılında kullanıma geçilmesi planlanıyordu. Bunun iPhone 5 ile kullanılacak olması akıllı telefon piyasasını da tetikleyeceği söyleniyor.  Apple iPhone 4 ile de micro-SIM konusunda önderlik yapmıştı. Şirket yeni telefonu iPhone 5 ile de nano-SIM konusunda önderlik yapacak gibi görünüyor.

GSM firmaları, iPhone 4'ün piyasaya çıktığı zamanları micro-SIM tedariki konusunda sorun yaşamıştı ve bazı firmalar ellerindeki normal SIM kartları keserek micro-SIM haline getirmek zorunda kalmıştı. Aynı sorunu yaşamamak için Avrupalı GSM firmaları şimdiden nano-SIM depolamaya başladılar bile.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.