Mobil

iPhone 5 Türkiye'de yasaklanacak mı?

Apple'ın iPhone 5 akıllı telefonu ile birlikte iPad'lerde bu yasağa girebilir!


Apple, dün yaptığı tanıtım ile yeni iPhone'nu tanıttı. Şirket yeni iPhone 5 ile birlikte birçok yeniliğe gitti. Bunlardan bir tanesi de iOS 6 oldu.

Apple'ın iOS 6'da yaptığı yeniliklerden bir tanesi önceki versiyonlarda kullandığı Google Maps harita uygulamasına veda edip kendi haritasına yer verecek olması oldu. Ancak Apple'ın haritasında bir sorun vardı. Biz size bu sorunu daha önce yayınlamıştık.

1343330217_kktc2.jpeg

Yeni haritanın arayüzüne girip Türkiye üzerine geldiğinizde haritadaki "Kıbrıs Rum Kesimi" ibaresini görünüyordu. Apple böylelikle Türk vatandaşların yaşadığı "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti"ni (KKTC) dolaylı da olsa tanımamış izlenimi veriyordu.

Türkiye'ye de satışa sunulan ve haritası bulunan mobil cihazlar için önemli bir izin alınması gerekiyor. Harita Komutanlığı'ndan alınan onaydan sonra bu cihazlar piyasaya sürülüyor.

Harita Genel Komutanlığı ise sınırlarımızın bu verilerde doğru çıkması için oldukça hassas davranıyor. Onay almak için şartların içinde KKTC ve Güneydoğu olmak üzere, bölgelerin Türkiye'nin kabul ettiği sınırlarda olması mecbur.

iOS 6'nın şuan kullanılan beta sürümünde halen bu sorun devam ediyor. Mobil işletim sisteminin tam sürümü yayınlandığında bu şekilde devam ederse Harita Komutanlığı'ndan onay alamayacak olan Apple'ın iPhone 5'in ve bu haritayı kullanacak  olan iPad'lerin satışının Türkiye'de yasaklanması söz konusu.

Yorumlar
Misafir
bu hareketlerine karşılıkda düzeltene kadar iphone5 yasaklansın
Cevapla
incorsn
Bir sekilde halledilir buyuk ihtimalle ama ole yazmalari iyi olmamis tabi
Cevapla
kimsem kimim
ne ermenisi ya hastamisiniz alayiniz ben kendimi apple sevmem diyordum ya. Nedir bu fasistlik sacmalama sinirini coktan asmisiniz. Biraz buyumeye calisin
Cevapla
m@p53
yasaklasın. Ermeni para babalarına para kazandırmak bize faydası yok. Kasden yapılan bir durum.
Cevapla
ultrAslan
Apple yasaklansa ne olur yasaklanmasa ne olur zaten Turkiye'deki iphone ların çoğu yurt dışından kaçak getirtiliyor yasaklanırsa daha beter ilgi görüp insanlar meraklarindan alacaktir. Önce gümrükte olayı çözmek gerekiyor Türkiye'nin parası bu kaçak ticaretten dolayı yurt dışına akıyor. Ben yasaklanmamasindan yanayım hiç yoktan Türkiye'nin mali çıkarı zedelenmez.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.