Mobil

iPhone 5'e parmak izi tanıma özelliği!

iPhone 5'te parmak izi okuma özelliği olacak mı?


12 Eylül'de çıkacak olan iPhone hakkında hala belirlenemeyen özelliklerden biri de parmak izi okuma özelliği. iPhone 5'te parmak izi okuma sistemi olursa hem en çok satan telefonlardan biri olan iPhone'lar için hem de akıllı telefon sektörü adına büyük bir gelişme yaşanmış olacak.

Bazı dokümanlara göre Apple, son zamanlarda mobil güvenlik sistemleri ve 2D parmak okuma sistemi üzerinde çalışmalar yürütüyordu. iPhone 4 hakkındaki söylentilerden biri de gözlerinden tanıma sağlanarak gerçekleştirilen bir kilit sistemi üzerineydi. Tabi ki bu özellik sadece söylentiden ibaret.

1347279199_article-0-14d4f25f000005dc-143634x488.jpg

Her ne kadar çarşamba günü tüm bilgilere ulaşacak olsak da iPhone 5 hakkındaki konuşmalar ve söylentiler son güne kadar devam edecek gibi görünüyor. Bunların yanında parmak izi tanıma sistemi Apple için yeni iPhone'da (ya da iPad'de) olağan görünüyor. Eğer yeni iPhone'da bu özelliği göremezsek bir sonraki telefon için beklenen ilk özelliklerden biri bu olacak.

AuthenTec'e göre parmak izi tanıma sistemi NFC ya da near filed communication olarak bilinen sistem ile çalışacak. Bu sistem Japon firma Fujitsu tarafından Android telefonlarında uygulanmaktadır. NFC sistemi sadece güvenliği artırmakla kalmayıp aynı zamanda hızı da artırmaktadır. Tabi ki bu sistemin yeni iPhone'un artırılmaya çalışılan pil ömrüne yardımcı olmayacağı da bir gerçek.

Yorumlar
Hfghfhghg
Hiç bır şey anlamadım
Cevapla
bitlisli
sene 2018
Cevapla
hanifi
en b
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.