Mobil

iPhone 5'i üreten işçiler grevde!

iPhone 5'in üretiminin yapıldığı Foxconn işçileri greve girdi.

iPhone 5'i üreten işçiler grevde!

Apple'ın en iyi teknoloji ürünleri belirli fabrikalarda üretiliyor ve bunlardan biride Çin'de bulunan Foxconn fabrikası. Foxconn fabrikası geçtiğimiz dönemlerde kötü çalışma koşulları ve işçilerin sürekli intihar etmesi nedeniyle eleştirilmiş ve gündemden düşmemişti.

Foxconn ise önemli ölçüde çalışma koşullarını iyileştirerek bu eleştirilere yanıt vermişti. Ancak Foxconn'da hava yine ısınıyor ve şimdide işçilerin greve gittiği haberi geldi. Söylenenlere göre iPhone 5'in üretiminde kalite hatası olmaması için işçilere baskı yapılıyor. Hatırlayacağınız gibi iPhone 5'in kutusundan çiziklerle çıktığının haberini sizlerle paylaşmıştık. Apple bu konuda fabrikaya baskı yapmış olacak ki fabrikada bu konuda sıkıyönetim yapıyor.

1349503934_foxconn-workers.jpg

Meselenin sadece yüksek kalite taleplerinden kaynaklandığı bildiriliyor. Ancak işçiler bunu yapmak için gerekli eğitimi almadılar ve buda onları zorluyor. Haberlere göre üretim hattı işçileri ile kalite kontrol müfettişleri arasında bir anlaşmazlık oldu ve maddi hasar, yaralanma gibi bazı nedenlerden dolayı kavga çıktı. Foxconn bu duruma el koydu ve üretim hatları yönetim tarafından geçici olarak donduruldu.

Yorumlar
ayhan
avrupada bazi kutularin bos ciktigi bile olmus e neticede insaniz bir insana gunde on telefon cikart dersen adamin kapasitesi 7 se adam sallamaz tam bakmadan yapar isciyi slkarsaniz oda isini yapma ugruna hizli ve hatali yapar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.