Mobil

iPhone 5'in Çin'de çıkması Apple'ı kurtarır mı?

Türkiye ile birlikte Çin'de piyasaya sürülen iPhone 5 Apple'ın düşüşüne engel olabilecek mi?

iPhone 5'in Çin'de çıkması Apple'ı kurtarır mı?

Eylül ayında tanıtılan iPhone 5'i merakla bekleyen Çin, Türkiye ile aynı zamanda, iPhone 5'i piyasaya sürdü. Çin'de önceden iPhone 5'e 300 bin ön sipariş yapılmış olsa da, analistlere göre iPhone'un ulusal akıllı telefon piyasasındaki payı azalmış olabilir.

Teknoloji dünyasının kalbi olan akıllı telefon pazarında son çıkan yüksek özellikli modellerden sonra piyasadaki rekabet eden telefonların sayısı oldukça arttı. Analistlere göre Çin piyasası bile artık iPhone'u eski gücünde tutamayacak. Çin'de, 290 milyon insan akıllı telefon kullanıyor ve Apple bu ülkenin pazarında küresel alanda en güçlü ikinci firma.

1355607699_121214applleee2.hlarge.jpg

Ancak Samsung ve Nokia'nın son zamanlardaki güçlü çıkışının yanı sıra, yerel markalar Huawei, ZTE ve Lenovo gibi firmalarında gelişmesiyle Apple'ın Çin'de eski gücünü bulamayacağı düşünülüyor. Google Android işletim sistemi kullanan ve ucuz akıllı telefon üreten yerel üreticiler, iPhone alamayan kullanıcılar için bir alternatif.

Araştırma sonuçlarına göre Apple ikinci çeyrekten dördüncü çeyreğin başına kadar olan dönemde Çin pazarında bulunduğu sıradan iki sıra geriledi. Apple'ın en büyük rakibi olan Samsung ise birinciliğe çıktı.

Samsung ile arasındaki fark açılan ve Nokia'nın da etkisini hissetmeye başlayan Apple'ın, bundan sonra taktikleri değiştirebileceği söyleniyor.

Durum böyle olunca Apple'ın Çin piyasasında bulunan önemli bir isimle ortaklığa gidebileceği söyleniyor. Ülkenin son dört yıldır en büyük telekomünikasyon şirketi unvanına sahip olan China Mobile bu şirket olabilir. Ancak China Mobile'ın altyapısı ile iPhone'un mobil radyolarının uyuşmaması iki şirketin arasındaki anlaşmaya engel olabilir.

Daha önce China Mobile CEO'su Li Yue, kısa süre önce yaptığı açıklamada, "Apple ile iş modeli, işbirliği ve gelir modeli üzerinde sorunlar yaşayacaklarını ama nihayetinde bir anlaşma koparabileceklerini" ifade etmişti.

Yorumlar
ugur
Çinde canavar gibi Oppo find varken iphone mu alınır
Cevapla
Misafir
apple a bişey olmaz o her zaman bir numara
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.